Naţionala României a terminat la egalitate cu selecţionata din Liechtenstein, scor 0-0, vineri seară, pe stadionul Steaua. A fost ultimul meci amical înainte de participarea la Campionatul European din 2024.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email
CITEȘTE ȘI Partida România-Liechtenstein: Stanciu: Nu am ce să le reproşez colegilor / Coman: Cred că vom face meciuri foarte bune, cu rezultate pozitive la Euro
CITEȘTE ȘI Meciul România-Liechtenstein: Edward Iordănescu – Să dea Dumnezeu, ce nu ne-a intrat în seara asta să ne intre în Germania! / Selecţionerul urmează să anunţe lotul pentru turneul final

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: ARB, CEC Bank, ContentSpeed, eMAG
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: ACUE, Electrica Furnizare, Raiffeisen Bank, Transgaz
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

UPDATE -

Jucând în Ghencea, cu Ianis Hagi căpitan pentru prima oară la echipa naţională, tricolorii au pus presiune pe poarta oaspeţilor încă din start. Vasile Mogoş a trimis cu capul, în minutul 6, apoi portarul Buchel a scos şutul lui Racoviţan, în minutul 14, şi George Puşcaş a dat peste poartă o lovitură de cap şase minute mai târziu. Hagi a trecut pe lângă gol în minutul 31, iar Florinel Coman a încercat şi el poarta lui Buchel, în minutele 44 şi 45+4. Însă balonul nu a intrat în plasă şi la pauză s-a intrat cu scor alb, 0-0.

În partea secundă, Ianis Hagi a şutat periculos, în minutul 55, iar după trei minute, când pe teren a intrat Nicolae Stanciu, Hagi junior a venit şi a pus banderola pe braţul celui care este căpitanul obişnuit al reprezentativei tricolore. Mihăilă a şutat puternic din careu, în minutul 82, însă Buchel a apărat. Portarul oaspeţilor a reţinut şi şutul lui Man, din minutul 85, apoi jucătorii lui Iordănescu nu au mai creat nici o ocazie clară de gol bifând al patrulea meci consecutiv fără victorie şi al doilea fără gol marcat din acest an. 0-0 ruşinos cu Liechtenstein şi este pentru prima oară în istorie când România nu învinge o echipă care face parte dintre liliputanii Europei, Liechtenstein ocupând locul 202 în clasamentul FIFA. România este a 46-a în ierarhia mondială FIFA. Pentru Edi Iordănescu şi compania urmează primul meci de la turneul final al Euro 2024, cu Ucraina, la Munchen, în ziua de luni, 17 iunie.

ROMÂNIA: H. Moldovan – Sorescu, Drăguşin, Racoviţan, Mogoş (N. Bancu 58) - Cicâldău (N. Stanciu 58), Şut (M. Marin 58), Olaru (Drăguş 76) – I. Hagi (Man 65), C. Puşcaş, Fl. Coman (Mihăilă 65). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

LIECHTENSTEIN: Buchel - Wolfinger, N. Beck, Goppel, Oberwaditzer, Kindle (Marxer 55) – Luchinger (Hasler 90), Buchel, Sele – Salanovic (Luque Notaro 46, Jager 90), Kranz (Saglam 65). SELECŢIONER: Konrad Funfstuck

Cartonaşe galbene: Wolfinger 23, Kranz 45+4, Luchinger 69

Arbitri: Menelaos Antoniou – Mario Kalogirou, Kyriakos Sokratous (toţi din Cipru) – Marcel Bîrsan (România)

UPDATE -

La pauză, scorul este 0-0.

ŞTIREA INIŢIALĂ

Înainte de start, imnul de stat al României a fost interpretat de tenorii ieşeni Andrei Fermeşanu, Andrei Apreotesei şi Florin Guzgă.

De asemenea, numeroşi suporteri care au venit la stadion au protestat pe drum, cerând “libertate pentru suporteri”.

Lovitura simbolică de start a fost dată de Marius Lăcătuş.

Echipele de start:

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 3. Drăguşin, 7. Sorescu, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 14. Hagi-cpt., 15. Şut, 17. F. Coman, 21. Olaru, 22. Mogoş, 24. Racoviţan. Selecţioner: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Niţă, 16. Târnovanu, 26. Sava – 2. Raţiu, 5. Nedelcearu, 6. M. Marin, 10. Stanciu, 11. Bancu, 13. Mihăilă, 19. Drăguş, 20. Man, 23. Grameni, 25. Bîrligea

LIECHTENSTEIN: 1. Büchel-cpt. – 20. Wolfinger, 5. Beck, 3. Göppel, 23. Oberwaditzer, 13. Kindle – 17. Lüchinger, 7. Büchel, 8. Sele – 11. Salanovic, 18. Kranz
Rezerve: 12. Ospelt (GK), 21. Lo Russo (GK) – 2. Graber, 6. Weissenhofer, 9. Saglam, 10. Luque Notaro, 15. Marxer, 16. Hasler, 19. Jäger, 22. Beck
Selecţioner: Konrad Fünfstück

Naţionala României va pleca spre Germania la 10 iunie, unde va juca în Grupa E la Euro-2024, cu Ucraina, Belgia şi Slovacia.

Primul meci va avea loc cu Ucraina, la 17 iunie.