Reprezentativa României, cu Mircea Lucescu pe banca tehnică, a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 3-0, selecţionata Ciprului, în a treia etapă a grupei C2 a Ligii Naţiunilor. Tricolorii sunt pe primul loc în clasament, cu 9 puncte, după ce au câştigat şi primele două confruntări din grupă.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

15 octombrie - Eveniment Profit Health.forum
31 octombrie - Maratonul de Educație Financiară
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania

UPDATE -

România s-a distrat cu Cipru şi i-a administrat scor de neprezentare, 3-0!

La Larnaca, echipa României a reuşit să facă o primă repriză excelentă, pe un stadion plin cu suporteri tricolori. Stanciu a adus prima ocazie pentru noi, în minutul 12, când portarul cipriot Joel Mall a scăpat balonul, însă a revenit şi l-a reţinut. După numai patru minute Dennis Man a înscris, după o serie de şuturi consecutive ale jucătorilor noştri, şi a deschis scorul. Al doilea gol al tricolorilor a venit în minutul 25. Mihăilă a căzut în careul cipriot după un duel cu Laifis, iar arbitrul german Stegemann a dictat penalti pentru România. A transformat cu siguranţă Răzvan Marin şi a majorat scorul. În minutul 36 Dennis Man a centrat peste toată apărarea adversă şi Radu Drăguşin a înscris cu o lovitură de cap, reuşind primul său gol pentru naţională şi stabilind scorul pauzei, 3-0 pentru România.

În partea secundă, Stanciu a şutat puţin peste poartă, în minutul 62, Drăguş a încercat să înscrie şi el, dar nu a reuşit şi jucătorul lui Trabzonspor a sfârşit prin a fi înlocuit. Românii nu au mai forţat, chiar dacă în minutul 86 Olaru a trimis o bombă respinsă de Mall, iar tuşierul a semnalizat o poziţie de ofsaid la Stanciu, într-o fază la care tricolorii trimiseseră mingea în plasă, şi meciul s-a terminat cu o victorie clară, 3-0 pentru România. Elevii lui Mircea Lucescu sunt lideri în grupa C2, cu nouă puncte din trei meciuri, Kosovo se află pe locul secund, cu 6 puncte, Cipru e pe trei, cu trei puncte, în timp ce Lituania a pierdut toate cele trei partide disputate în grupă.

Următorul meci al României va fi marţi, cu Lituania, în deplasare, la Kaunas.

CIPRU: J. Mall - Artymatas, Laifis, Panagiotou - Antoniou, Kousoulos (Charalampous 46), Kastanos (Makris 75), M. Ioannou (Stylianou 33) – Loizou (Sotiriou 46), Pittas, Tzionis (M. Ilia 46). SELECŢIONER: Sofronis Avgousti.

ROMÂNIA: Niţă – A. Raţiu, Burcă, Drăguşin (V. Ghiţă 82), Bancu (Chipciu 63) – Stanciu, M. Marin, R. Marin (Olaru 63) – Man (I. Hagi 72), Drăguş (G. Puşcaş 72), Mihăilă. SELECŢIONER: Mircea Lucescu.

Cartonaşe galbene: Kousoulos 11, Laifis 24, Kastanos 31, Sofronis Avgousti 52, Sotiriou 63 / Bancu 41, Man 45+6

Arbitri: Sascha Stegemann – Marco Achmuller, Christof Gunsch – Tobias Reichel (toţi din Germania);

Arbitri VAR: Bastian Dankert – Katrin Rafalski (ambii din Germania)

UPDATE -

În minutul 88, un gol al tricolorilor a fost anulat pentru ofsaid.

UPDATE -

Scorul la pauză este 3-0 pentru România.

Pe parcursul reprizei, fundalul sonor a fost dominat de miile de fani tricolori prezenţi la meci.

UPDATE -

Drăguşin a făcut ca scorul confruntării Cipru - România să devină 0-3. El a înscris în minutul 36.

UPDATE -

Răzvan Marin a mărit diferenţa de pe tabelă – 0-2, în minutul 25, cu un gol marcat dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Laifis la Mihăilă.

UPDATE -

Scorul partidei Cipru – România a devenit 0-1. Tricolorii au deschis scorul prin Man, în minutl 16.

ŞTIREA INIŢIALĂ

În tribune sunt numeroşi români. Zilele trecute, FRF a anunţat că prin intermediul său s-au vândut 3.000 de bilete, dar avea informaţii că suporterii români şi-au achiziţionat bilete şi în alte zone ale stadionului de 8.000 de locuri.

ECHIPELE DE START

CIPRU: 1. Mall – 18. Artymatas, 19. Laifis, 3. Panagiotou – 7. Antoniou, 8. Kousoulos, 20. Kastanos, 4. Ioannou – 17. Loizou, 9. Pittas, 21. Tzionis. Selecţioner: Sofronis Avgousti
Rezerve: 13. Demetriou, 22. Michael – 2. Karo, 5. Charalampous, 6. Gogic, 10. Sotiriou, 11. Makris, 12. Stylianou, 14. Pileas, 15. Chrysostomou, 16. Andreou, 23. Ilia

ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 19. Drăguş, 20. Man. Selecţioner: Mircea Lucescu
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Manea, 5. Ghiţă, 7. Alibec, 8. Chipciu, 9. Puşcaş, 14. Hagi, 17. Fl. Coman, 21. Olaru, 22. Mitriţă, 23. Sorescu

Meciul este arbitrat de germanul Sascha Stegemann, ajutat de conaţionalii săi Marco Achmüller şi Christof Günsch, iar cel de-al patrulea oficial este Tobias Reichel, tot din Germania. Stegemann (39 de ani) a arbitrat săptămâna trecută duelul PAOK - FCSB (0-1). El a mai arbitrat-o o dată pe FCSB, în noiembrie 2022, la Bucureşti, cu West Ham (0-3). De asemenea, el a fost cel ce i-a arbitrat pe tricolori în Bosnia şi Herţegovina, în iunie 2022, în deplasare, 1-0 pentru gazde.

În primele două partide din grupa din Liga Naţiunilor, România a învins cu 3-0 Kosovo şi cu 3-1 Lituania.

REZULTATELE ŞI PROGRAMUL GRUPEI C2:

- Vineri, 6 septembrie: Lituania – Cipru 0-1 (Pittas 34′), Kosovo – ROMÂNIA 0-3 (Man 40′, R. Marin 51′-pen., Drăguş 82′)

- Luni, 9 septembrie: Cipru – Kosovo 0-4 (Muriqi 9′-pen., 21′, Albion Rrahmani 48′, Dellova 55′), ROMÂNIA – Lituania 3-1 (Mihăilă 4′, R. Marin 87′-pen., Mitriţă 90’+2 / Kučys 34′)

- Sâmbătă, 12 octombrie: Lituania – Kosovo 1-2 (Golubickas 84' / Zhegrova 20', E. Krasniqi 65'); Cipru – ROMÂNIA (21:45)

- Marţi, 15 octombrie: Lituania – ROMÂNIA, Kosovo – Cipru (21:45)

- Vineri, 15 noiembrie: Cipru – Lituania (19:00), ROMÂNIA – Kosovo (21:45)

- Luni, 18 noiembrie: Kosovo – Lituania, ROMÂNIA – Cipru (21:45)