Tenismenii Rafael Nadal, locul 1 ATP, şi Roger Federer, locul 3 ATP, s-au calificat, luni, în sferturile de finală ale US Open. Cei doi sunt la câte un meci de a 38-a lor întâlnire directă.

În optimi, Nadal l-a învins, cu scorul de 6-2, 6-4, 6-1, pe ucraineanul Alexander Dolgopolov, locul 64 ATP. Spaniolul s-a impus într-o oră şi 41 de minute şi va evolua în sferturi cu rusul Andrei Rublev, locul 53 ATP, care a trecut de 7-5, 7-6 (5), 6-3, de belgianul David Goffin, locul 14 WTA, în două ore şi cinci minute.

Federer l-a eliminat, cu 6-4, 6-2, 7-5, pe germanul Philipp Kohlschreiber. locul 37 ATP, într-o oră şi 49 de minute. Elveţianul va evolua în sferturi cu argentinianul Juan Martin Del Potro, locul 28 ATP.

27 iunie - Maraton Profit News TV - Maraton Made in Romania (ediția a II-a)
30 iulie - Maraton Profit News TV - Inteligența Artificială în Economie

Del Potro a întors soarta meciului cu austriacul Dominic Thiem, locul 8 ATP, după ce a fost condus cu 2-0, la seturi. Câştigătorul ediţiei din 2009 a US Open s-a impus, cu 1-6, 2-6, 6-1, 7-6 (1), 6-4, după trei ore şi 35 de minute de joc.

În celelalte două sferturi de finală se vor juca partidele Sam Querrey (SUA, locul 21 ATP) - Kevin Anderson (Africa de Sud, locul 32 ATP) şi Pablo Carreno-Busta (Spania, locul 19 ATP) - Diego Schwartzman (Argentina, locul 33 ATP).