Echipa naţională a Germaniei a învins vineri seara, la Munchen, scor 5-1, echipa naţională a Scoţiei, în meciul de debut al Campionatului European de fotbal 2024.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

UPDATE -

După o scurtă ceremonie de deschidere, care a durat un sfert de oră, Germania a dominat partida de la Munchen şi s-a impus cu 5-1 fără să forţeze. Scorul a fost deschis devreme, în minutul 10, de Florian Wirtz, care a înscris plasat şi a devenit cel mai tânăr marcator al germanilor la un turneu final european, având 21 de ani şi 42 de zile. În minutul 19 scorul a fost majorat de Jamal Musiala, un alt jucător de 21 de ani. Gazdele au cerut penalti la faultul lui Christie asupra lui Musiala, dar după consulatea VAR, arbitrul Turpin nu a acordat nimic. Nu a mai fost cazul în minutul 42, când Porteous l-a faultat pe Gundogan şi a primit cartonaş roşu, iar arbitrul a acordat penalti. A transformat Kai Havertz, care a stabilit scorul pauzei, 3-0 pentru Germania.

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: ARB, CEC Bank, ContentSpeed, eMAG
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: ACUE, Electrica Furnizare, Raiffeisen Bank, Transgaz
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

După reluare, Niclas Fullkrug a înscris pentru 4-0 în minutul 68, atacantul german ajungând la 12 goluri în 17 meciuri disputate pentru naţionala ţării sale. În minutul 74 pe teren a intrat şi Thmoas Muller, aflat la meciul cu numărul 130 pentru Germania. Muller a pasat pentru golul anulat în minutul 76 aceluiaşi Fullkrug, din cauza unei poziţii de ofsaid, iar Antonio Rudiger a deviat în propria poartă un şut al nou intratului McKenna (min. 87). Însă Emre Can, convocat în urmă cu doar trei zile, a înscris ultimul gol al gazdelor, în minutul 90+3 şi Germania s-a impus cu 5-1 în meciul de deschidere al Euro 2024.

GERMANIA: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt – Andrich (P. Gross 46), Kroos (Emre Can 80), Gundogan – Musiala (T. Muller 74), Wirtz (L. Sane 63), Havertz (Fullkrug 63). SELECŢIONER: Julian Nagelsmann

SCOŢIA: Gunn - Ralston, Hendry, Porteous, Tierney (McKenna 77) – A. Robertson, McTominay, McGregor (Gilmour 67) – R. Christie (Shankland 82), C. Adams (Hanley 46), McGinn (McLean 67). SELECŢIONER: Steve Clark

Cartonaşe galbene: Andrich 31, Tah 62 / Ralston 48

Cartonaş roşu: Porteous (Scoţia) min. 44

Arbitri: Clement Turpin – Nicolas Danos, Benjamin Pages – Francois Letexier

UPDATE -

Scorul este 5-1, după ce pentru germani a înscris şi Can ‘90+3.

UPDATE -

Scorul de devenit 4-1, după un autogol al germanilor. Rudiger a deviat mingea în propria poartă în minutul 87.

UPDATE -

În minutul 76, Fullkrug a trimis din nou mingea în poarta adversarilor, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

UPDATE -

Scorul este 4-0. Germanii au înscris şi prin Fullkrug, în minutul 68.

UPDATE -

La pauză, germanii conduc cu 3-0.

UPDATE -

Germania a înscris încă un gol, prin Havertz, în minutul 45+1, din penalti.

Un minut mai devreme, de la scoţieni a fost eliminat Porteous.

UPDATE -

Tricolorii urmăresc împreună meciul de deschidere.

UPDATE -

Scorul a devenit 2-0. Germanii au marcat şi prin Musiala ’19.

UPDATE -

Scorul este 1-0 pentru Germania. A marcat Wirtz, în minutul 10.

ŞTIREA INIŢIALĂ

Echipele de start:

Germania: Neuer - Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelsstädt - Andrich, Kroos, Gündogan (c) - Musiala, Wirtz, Havertz. Selecţioner: Julian Nagelsmann

Scoţia: Gunn - Ralston, Hendry, Porteous, Tierney, Robertson (c) - McTominay, McGregor - Christie, Adams, McGinn. Selecţioner: Steve Clarke

În cadrul ceremoniei de deschidere care a precedat meciul, a avut loc un mic spectacol plin de culoare.

De asemenea, UEFA l-a omagiat pe regretatul Franz Beckenbauer, simbol al fotbalului german.

Cei doi căpitani ai Germaniei care au câştigat Campionatul European UEFA, Bernard Dietz (1980) şi Jürgen Klinsmann (1996), au fost însoţiţi de soţia lui Beckenbauer, Heidi, în timp ce au adus pe teren Cupa Henri Delaunay - trofeul care va fi înmânat câştigătorilor după finala de la Berlin din 14 iulie - înainte de începerea turneului, asigurându-se astfel că toate cele trei triumfuri ale Germaniei la UEFA EURO sunt reprezentate la ceremonie.

Beckenbauer a fost căpitanul Germaniei de Vest la Campionatul European din 1972 şi la Cupa Mondială FIFA din 1974, în timp ce a condus Germania de Vest la Cupa Mondială FIFA din 1990 ca antrenor. Laureat al Premiului preşedintelui UEFA în 2013, Beckenbauer a încetat din viaţă în ianuarie, la vârsta de 78 de ani.

La Euro-2024 participă şi România, care va evolua în grupa E, alături de Ucraina, Belgia şi Slovacia.