Reprezentativa României a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 2-0, de selecţionata Belgiei, într-un meci disputat la Koln, în etapa a doua a grupei E de la Euro 2024. Ca urmare a acestui rezultat, calificarea în optimile de finală se va decide în ultima etapă a grupelor. România este lider în clasamentul grupei, dar toate cele patru echipe au câte trei puncte.

UPDATE -

Selecţionerul Edward Iordănescu a declarat, sâmbătă seară, că este mulţumit de evoluţia tricolorilor la meciul cu Belgia, subliniind că aceştia au dat tot ce au putut. El a mai spus că meciul cu Slovacia, decisiv pentru calificarea în optimi la Euro-2024, este momentul adevărului pentru toată lumea.

27 iunie - Maraton Profit News TV - Maraton Made in Romania (ediția a II-a)
30 iulie - Maraton Profit News TV - Inteligența Artificială în Economie
CITEȘTE ȘI România, înfrângere cu Belgia la Euro-2024: Selecţionerul Iordănescu - Ne-am luptat, n-am cedat, am făcut tot ce am putut. Cu Slovacia este momentul adevărului
CITEȘTE ȘI România, înfrângere cu Belgia la Euro-2024: Florin Niţă - Am luptat de la egal la egal cu un monstru al fotbalului. Îmi doresc să ne montăm mai bine cu Slovacia
CITEȘTE ȘI România, înfrângere cu Belgia la Euro-2024: Drăguşin - Am întâlnit locul 3 mondial. Şitiam că au jucători ce pot face diferenţa. Vom da totul cu Slovacia

UPDATE -

Meciul de la Koln a început cu belgienii în atac şi, în minutul 2, tabela s-a modificat. Lukaku i-a pasat lui Youri Tielemans, iar acesta a înscris cu un şut din afara careuului. Tricolorii au replicat în minutul 5, când Radu Drăguşin a trimis cu capul, la un corner, iar portarul Casteels a scos de sub bară. Niţă a respins în corner un şut al lui Lukebakio, în minutul 18, pentru ca portarul nostru să respingă şi execuţia din 7 metri a lui Doku. Man a şutat la poartă în minutul 37, dar Casteels a reţinut. Tot Casteels a ieşit în minutul 39 în faţa lui Drăguş şi a prins balonul, iar la pauză belgienii au intrat cu avantaj de un gol. La reluare, Man şi Mihăilă au încercat poarta lui Casteels, în minutele 48 şi 49, dar fără succes. De Bruyne a trimis şi el pe lângă poartă în minutul 52, iar în minutul 56 şutul aceluiaşi De Bruyne a fost reţinut de Niţă. Răzvan Marin i-a pasat lui Raţiu, în careul belgian, dar Vertonghen i-a suflat mingea românului, în minutul 59. După numai cinci minute Lukaku a primit şi a scăpat singur înscriind cu un şut la colţul scurt, dar golul atacantului belgian a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Lukaku a ajuns la al treilea gol anulat în două meciuri disputate la Euro 2024, iar în minutul 66 tot el a şutat din careu, însă Niţă a respins. Man s-a aflat în faţa golului, în minutul 68, dar a ezitat şi Casteels a intervenit. Belgienii au înscris al doilea gol în minutul 80, prin De Bruyne, iar tricolorii au ratat prin Alibec, care a trimis spre poartă, dar Castagne a salvat. Niţă s-a mai remarcat odată, la şutul lui Lukaku din minutul 89 şi meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru Belgia.

În grupa E toate echipele au câte trei puncte, iar România conduce, cu golaveraj 3-2. Ultima etapă a grupelor a devenit astfel decisivă. România are nevoie de victorie sau de egal cu Slovacia, partidă care se va disputa miercuri, la Frankfurt.

BELGIA: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen – Doku (Carrasco 72), Tielemans (Mangala 72), Onana, Theate (Debast 77) – De Bruyne, Lukaku, Lukebakio (Trossard 56). SELECŢIONER: Domenico Tedesco

ROMÂNIA: Niţă – Raţiu (Sorescu 90), Drăguşin, A. Burcă, Bancu – M. Marin (Olaru 68) – Man, M. Marin, Stanciu, Mihăilă (I. Hagi 68) – Drăguş (Alibec 81). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Lukebakio 35 / Bancu 59, M. Marin 65

Arbitri: Szymon Marciniak – Tomasz Listkiewicz, Adam Kupsik (toţi din Polonia) – Donatas Rumsas (Lituania)

CITEȘTE ȘI România, înfrângere cu Belgia la Euro-2024: Selecţionerul Tedesco - României îi place să controleze meciurile. Nu e uşor împotriva lor, dar mentalitatea noastră a fost bună
CITEȘTE ȘI România, înfrângere cu Belgia la Euro-2024: Belgianul Youri Tielemans - Am suferit, puteam marca mai mult, dar suntem mulţumiţi / Ce spune Vertonghen
CITEȘTE ȘI România, înfrângere cu Belgia la Euro-2024: De Bruyne - Am acelaşi sentiment ca după meciul cu Slovacia, dar de data aceasta am câştigat / Theate – Ştiam că nu va fi uşor cu România

UPDATE -

Belgienii au marcat golul doi, prin De Bruyne, în minutul 80.

UPDATE -

Lukaku a trimis mingea în poarta apărată de Niţă, în minutul 64, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

UPDATE -

Scorul la pauză este 1-0 pentru Belgia.

Clasament la pauză: 1. România – 3 puncte, 2. Slovacia – 3 puncte, 3. Belgia – 3 puncte, 4. Ucraina – 3 puncte.

UPDATE -

Imnul României pe stadionul din Koln, înainte de startul confruntării.

UPDATE -

Belgienii conduc cu 1-0.  A înscris Tielemans, în minutul 2.

ŞTIREA INIŢIALĂ

Partida a început la ora 22.00. În tribune se află zeci de mii de suporteri tricolori.

Echipele de start:

BELGIA: 1. Casteels – 3. Theate, 4. Faes, 5. Vertonghen, 7. De Bruyne-cpt., 8. Tielemans, 10. Lukaku, 14. Lukebakio, 21. Castagne, 22. Doku, 24. Onana. Selecţioner: Domenico Tedesco

Rezerve: 12. Kaminski, 13. Sels – 2. Debast, 9. Trossard, 11. Carrasco, 16. Vranckx, 17. De Ketelaere, 18. Mangala, 19. Bakayoko, 20. Openda, 23. Vermeeren, 25. De Cuyper

ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 11. Bancu, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 19. Drăguş, 20. Man, 21. Stanciu-cpt. Selecţioner: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 10. Hagi, 14. Olaru, 17. Fl. Coman, 22. Mogoş, 23. Sorescu, 24. Racoviţan, 25. Bîrligea, 26. Şut

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia). Asistenţi: Tomasz Listkiewicz, Adam Kupsik (Polonia). Al patrulea oficial: Donatas Rumšas (Lituania). Arbitru VAR: Tomasz Kwiatkowski (Polonia). Asistenţi VAR: Bartosz Frankowski (Polonia), Nejc Kajtazovic (Slovenia).

În prima etapă a grupelor, România a învins cu 3-0 Ucraina şi Belgia a pierdut cu 0-1 în faţa Slovaciei.

În etapa a doua, vineri, Ucraina a învins cu 2-1 Slovacia.

România este lider în clasament, cu 3 puncte. Ucraina este pe locul doi, iar Slovacia este pe trei, tot cu câte trei puncte. Belgia ocupă ultima poziţie, neavând puncte.