Mijlocaşul Nicolae Stanciu a marcat două goluri din pasele lui Alexandru Chipciu în partida pe care echipa belgiană Anderlecht Bruxelles a câştigat-o, joi, pe teren propriu, cu scorul de 6-1 (2-1), în faţa formaţiei germane FSV Mainz, în etapa a patra a grupei C a Ligii Europa.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Stanciu, care a jucat până în minutul 67, a marcat în minutele 9 şi 41, ambele reuşite venind în urma unor pase primite de la Chipciu, care a fost schimbat în minutul 56.

Celelalte goluri ale gazdelor au fost marcat de Tielemans '62, Teodorczyk '89, '90+4 din penalti şi Bruno '90+2, în timp ce pentru oaspeţi a punctat De Blasis, în minutul 15.

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: ARB, CEC Bank, ContentSpeed, eMAG
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: ACUE, Electrica Furnizare, Raiffeisen Bank, Transgaz
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

Rezultate înregistrate în partidele disputate joi, de la ora 20.00, în etapa a patra a grupelor Ligii Europa:

Anderlecht Bruxelles (Belgia) - FSV Mainz (Germania) 6-1

Au marcat: Stanciu '9, '41, Tielemans '62, Teodorczyk '89, '90+4 (penalti), Bruno '90+2 / De Blasis '15

Grupa D

Zenit Sankt Petersburg (Rusia) - Dundalk (Irlanda) 2-1

Au marcat: Giuliano '42, '78 / Horgan '52

Maccabi Tel-Aviv (Israel) - AZ Alkmaar (Olanda) 0-0

Grupa E

Austria Viena (Austria) - AS Roma (Italia) 2-4

Au marcat: Kayode '2, Grunwald '89 / Dzeko '5, '65, De Rossi '18, Nainggolan '78

Astra Giurgiu (România) - Viktoria Plzen (Cehia) 1-1

Au marcat: Stan ’20 / Krmencik ’25

Grupa F

Athletic Bilbao (Spania) - RC Genk (Belgia) 5-3

Au marcat: Aduriz '8, '24 (penalti), '44 (penalti), '74, '90+4 (penalti) / Bailey '28, Ndidi '51, Susici '80

Sassuolo (Italia) - Rapid Viena (Austria) 2-2

Au marcat: Defrel '34, Pellegrini '45+3 / Jelici '86, Kvilitaia '90.