Echipa Universitatea Craiova a terminat la egalitate sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia bucureşteană Rapid, în etapa a opta din Superligă. Un spectator a avut probleme de sănătate şi a fost transportat la spital, în minutul 85.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Rapid a înscris prima la Craiova, prin fundaşul Braun, în minutul 17, care a primit o pasă de la Petrila. În minutul 30 Săpunaru l-a faultat pe Koljic în careu, iar Istvan Kovacs a dictat penalti. Alexandru Mitriţă a transformat şi a adus egalarea. Oaspeţii puteau intra în avantaj la cabine, dar Petrila a trimis în bară, în minutul 43. Arbitrul Kovacs a acordat un penalti pentru Rapid, în minutul 45, pentru un contact între Koljic şi Paşcanu, dar după verificarea VAR, a anulat decizia.

Repriza secundă a fost săracă în faze de poartă. Meciul a fost oprit în minutul 79 din cauză că un spectator a avut probleme medicale, ambulanţa a intrat pe teren, iar spectatorul respectiv a fost urcat în maşină şi transportat la spital. Partida s-a reluat după cinci minute însă nici una dintre echipe nu a mai putu înscrie. S-a încheiat 1-1, iar Craiova urcă pe primul loc în clasament, cu 15 puncte. Rapid are 9 puncte şi este pe locul 8.

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed, ARB
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank, ACUE
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Grego Sierra, Bancu – Oshima, Căpăţînă (Screciu 88) – Baiaram (A. Ivan 65), Al. Mitriţă, Carlos Mora (D. Barbu 88) – Koljic (Bană 65). ANTRENOR: Constantin Gâlcă

RAPID: Siegrist – C. Manea, Săpunaru (Micovschi 69), Paşcanu, Braun (Borza 80) – Gojkovic, Oaidă – R. Pop (Cr. Ignat 69), Hasani (Papeau 74), Petrila – Burmaz. ANTRENOR: Marius Şumudică

Cartonaşe galbene: Koljic 12, Sierra 27, Vlădoiu 52, Baiaram 58 / Petrila 28, Săpunaru 32

Arbitri: Istvan Kovacs - Mihai Marius Marica, George Florin Neacşu

Arbitri VAR: Popa Cătălin - Omuţ Marius