Forţele armate ale Rusiei încă nu dispun de anumite arme, în ciuda creşterii semnificative a producţiei de armament anul trecut, a declarat miercuri liderul Vladimir Putin la o reuniune a Comisiei Militare-Industriale de Stat.
Potrivit lui Putin, trupele ruse au primit peste 4.000 de vehicule blindate, 180 de avioane de război şi elicoptere şi peste 1,5 milioane de drone de diferite tipuri.
Dar el susţine că există lacune în alte domenii. „Ştiu foarte bine, şi mulţi dintre cei de aici care participă la întâlnirea noastră de astăzi ştiu la fel de bine ca mine, că aceste arme încă lipsesc. Nu sunt suficiente”, a spus Putin.
„Astăzi vom discuta un set de probleme legate de dezvoltarea forţelor armate şi de activitatea complexului industrial de apărare în stadiul actual. Vom analiza, de asemenea, modul în care sunt puse în aplicare instrucţiunile şi directivele privind furnizarea celor mai cerute arme, echipamente şi mijloace de distrugere către trupe, nu numai către unităţile implicate în operaţiunea militară specială, care este o prioritate absolută, ci şi către trupe, armată şi marină în ansamblu”, a declarat Putin la începutul şedinţei, potrivit unei transcrieri a discursului publicate pe site-ul Kremlinului.
Liderul de la Kremlin s-a lăudat că „experienţa rusă în desfăşurarea unei operaţiuni militare speciale - atât în ceea ce priveşte tactica, cât şi dezvoltarea tehnică a armelor - este studiată fără nicio exagerare de toate armatele din lume, de liderii industriei mondiale de armament şi de companiile de înaltă tehnologie”.
„Iar noi trebuie să fim cu un pas înainte, aşa cum am făcut de multe ori în ultima vreme şi, sunt sigur, vom face şi în viitor”, a adăugat el.
CUM VEDE PUTIN ARMATA RUSĂ A VIITORULUI
Putin a cerut o actualizare a programelor de formare în şcolile şi academiile militare, în şcolile pentru ofiţeri inferiori şi subofiţeri.
Apoi, a cerut să fie luate în calcul cu prioritate „tendinţele globale în dezvoltarea tehnologiilor militare”, pentru „a prognoza şi a înţelege care ar putea fi potenţialele conflicte armate ale viitorului”. „Iar viitorul se apropie cu paşi repezi”, a avertizat Putin.
Liderul de la Kremlin doreşte, de asemenea, „să se accelereze producţia de complexe robotice pentru diverse scopuri şi baze diferite. O atenţie deosebită ar trebui acordată ambarcaţiunilor fără echipaj şi altor sisteme marine”, a menţionat el.
„O sarcină urgentă este dezvoltarea de sisteme laser capabile să lovească diverse ţinte, în special drone, iar în viitor - alte echipamente militare: avioane, rachete şi aşa mai departe. Avem anumite evoluţii practice în acest domeniu, am produs deja complexe, dar trebuie să ne mişcăm mai repede în aceste domenii cele mai moderne, mai solicitate şi mai promiţătoare”, a cerut Putin.
„În plus, trebuie să finalizăm formarea unei constelaţii orbitale de nave spaţiale cu diferite scopuri, pentru a efectua toate tipurile de recunoaştere şi pentru a asigura comunicaţii stabile şi continue în circuit închis, într-un mediu complex de interferenţe, atât direct în timpul operaţiunilor de luptă, cât şi în general pentru instruirea şi sarcinile de luptă în timp de pace pentru forţele armate, forţele speciale şi alte forţe de securitate”, a declarat Putin.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.