Echipa Gloria Buzău a dispus vineri seara, pe teren propriu, scor 3-0, de gruparea sibiană FC Hermannstadt, în primul meci al etapei a 13-a din Superligă. Oaspeţii au avut doi jucători eliminaţi

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Buzoienii au controlat prima repriză a partidei cu FC Hermannstadt, dar au reuşit să spargă gheaţa şi să înscrie abia în minutul 45, dintr-un penalti neacordat iniţial de arbitrul Vlad Baban, pentru un fault al luiu Murgia la Işfan, dar dictat după consultarea VAR. A transformat cu siguranţă Budescu şi Gloria a intrat în avantaj la pauză. Din minutul 54 sibienii au rămas în zece, după eliminarea lui Antoni Ivanov, iar în minutul 65 arbitrul a dictat penalti, pentru un fault al lui Selimovic la Işfan. După consultarea VAR, penalti-ul a fost anulat, pentru că infracţiunea s-a petrecut în afara careului oaspeţilor. Gloria s-a impus însă cu 2-0, după ce Budescu a majorat avantajul gazdelor, în minutul 71, în urma unei faze superbe purtate de buzoieni, pasa decisivă aparţinându-i lui Işfan. Până la final oaspeţii au mai avut un jucător eliminat, pe Silviu Balaure, în minutul 79, iar gazdele au stabilit scorul final în minutul 90+5, prin Ricardo Matos.  Meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-0. Gloria a făcut 13 puncte, tot atâtea câte au Farul, Rapid şi Hermannstadt. În clasament sibienii sunt pe 13, iar buzoienii pe 14.

GLORIA BUZĂU: Lazar - Ciranni, Lovric, Cestor (G. Turda 53), Ferraresso - T. Călin (Canadjija 46), Dr. Albu - Işfan, Budescu (Ricardo Matos 82), I. Gheorghe (David Tavares 67) - Al. Stan (S. Pîrvulescu 46). ANTRENOR: Eugen Neagoe