Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia arădeană UTA, în etapa a opta din Superligă.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Arădenii au început meciul de pe Arcul de Triumf cu o ratare uriaşă a lui Kadiri, şut peste poartă din careu, dintr-o poziţie excelentă, în minutul 2. Cei care au deschis scorul au fost însă jucătorii echipei gazdă, în minutul 16, când Octavian Popescu a centrat şi Ngezana a înscris cu o lovitură de cap. Portarul Robert Popa a prins balonul la lovitura de cap a lui Lixandru, din minutul 27, şi la pauză bucureştenii au intrat în avantaj la pauză. După reluare, Cîmpanu a trimis puţin pe lângă poarta lui Târnovanu, în minutul 54. Un minut mai târziu arbitrul a dictat penalti pentru un henţ al lui Conte, analiza VAR a confirmat lovitura de pedeapsă, însă Alexandru Băluţă a executat slab şi Robert Popa a respins. Totuşi, Băluţă a profitat de o pasă a lui Daniel Popa şi a marcat pentru 2-0 în minutul 87, aducând a doua victorie în Superligă pentru FCSB, care urcă pe locul 9, cu 8 puncte. UTA Arad este pe 13, cu 7 puncte. Lixandru, mijlocaşul de la FCSB, s-a accidentat şi va rata, probabil, convocarea la echipa naţională a României.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu (Baeten 46), Ngezana, Dawa, Panţîru – Lixandru (Edjouma 60), Baba Alhassan – M. Ştefănescu (Miculescu 46), Al. Băluţă, Oct. Popescu (Pantea 46) - D. Popa. ANTRENOR: Elias Charalambous

11 septembrie - Maratonul Impactul fiscalitații în economie. Parteneri: ARB, CEC Bank, CITR.
24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed, ARB
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank, ACUE

UTA ARAD: R. Popa - Dozi, I. Conte, Paulolo, Trif – Cîmpanu (R. Cristea 82), Hrezdac, Van Durmen (Joao Pedro 82), V. Costache (Ghezali 64) – Fabry (Ezekiel 77), Kadiri (Dumiter 77). ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Baba Alhassan 70 / Dozi 15

Arbitri: George Găman – Adrian Popescu, Marius Badea – Robert Avram

Arbitri VAR: Adrian Cojocaru – Sebastian Gheorghe

Observator: Eduard Dumitrescu