Fotbalistul Nicolae Stanciu a declarat, vineri seară, după meciul cu Franţa, scor 1-2, că echipa României a jucat de la egal la egal cu gazdele Campionatului European şi dacă ar fi fost mai atenţi ar fi putut obţine o remiză.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

"Ca echipă am făcut un joc destul de bun, am avut şi noi câteva ocazii foarte mari de a marca. Nu mai e nimic de zis când pierzi în minutul 89 cu un asemenea gol. Am făcut un joc bun şi dacă eram puţin mai atenţi puteam să scoatem egalul. Ne-am luptat de la egal la egal, chiar dacă a trebuit să alergăm mai mult, am avut ocazii mari de a marca şi doar norocul i-a făcut să câştige în minutul 89. Sunt supărat că am pierdut şi scorul nu a rămas egal, dar acum trebuie să ne revenim pentru că meciul următor este foarte important. Simt dezamăgire, o tristeţe imensă. Eram pe bancă şi când am văzut că a intrat mingea în poartă la şutul lui Payet nu mi-a venit să cred", a spus Stanciu la Dolce Sport.

Reprezentativa României a fost învinsă de selecţionata Franţei, scor 2-1 (0-0), în primul meci al Campionatului European, disputat, vineri, pe Stade de France.

30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: ARB, CEC Bank, ContentSpeed, eMAG
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: ACUE, Electrica Furnizare, Raiffeisen Bank, Transgaz
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

Golurile au fost marcate de Giroud '58 şi Payet '89 pentru Franţa, respectiv Stancu '65 (penalti).

România va evolua în etapa a doua a grupei, miercuri, de la ora 19.00, cu Elveţia.