Naţionala României a învins echipa Lituania, scor 3-1 (1-1), luni seară, în primul meci al selecţionerului Mircea Lucescu pe teren propriu de la revenirea la cârma tricolorilor. Pentru România au marcat Valentin Mihăilă, Răzvan Marin şi Alexandru Mitriţă, iar pentru Lituania a înscris Kucys.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Partida de pe Stadionul Steaua a început perfect pentru tricolori, care au deschis scorul în minutul 4, după o pasă excelentă a lui Stanciu, finalizată de Valentin Mihăilă. Lituanienii au replicat printr-o dublă ocazie la poarta lui Târnovanu, în minutul 29, dar portarul nostru a fost la post. Drăguş a trimis puţin pe lângă poartă două minute mai târziu, dar oaspeţii au egalat în minutul 34, prin Kucys, la o acţiune de atac care a surprins defensiva tricoloră. Târnovanu a mai scos odată, în minutul 57, însă lituanienii au reuşit să înscrie în minutul 78. Intrat de doar câteva minute, Antanavicius a înscris cu capul, dar după verificarea VAR golul a fost anulat. Tricolorii au preluat conducerea în minutul 87. Ianis Hagi a fost faultat în careu de către Lasickas, arbitrul a dictat penalti după ce faza a fost controlată de VAR, iar Răzvan Marin a transformat. În minutul 90+2 Alexandru Mitriţă a plecat pe contraatac, a trimis la Alibec, acesta i-a pasat tot lui, iar Mitriţă a stabilit scorul final, 3-1 pentru România.

În grupă România are şase puncte şi ocupă primul loc, urmată de Kosovo şi Cipru, ambele cu câte trei puncte. Lituania este pe ultimul loc, fără punct câştigat.

11 septembrie - Maratonul Impactul fiscalitații în economie. Parteneri: ARB, CEC Bank, CITR.
24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed, ARB
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank, ACUE

ROMÂNIA: Târnovanu – A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă, Bancu – M. Marin (Olaru 56), Stanciu, R. Marin – Man (I. Hagi 70), Drăguş (Alibec 88), Mihăilă (Al. Mitriţă 70). SELECŢIONER: Mircea Lucescu

LITUANIA: Gertmonas - Sirvys, Girdvainis, Lekiatas, Tutyskinas, Lasickas (Kazukolovas 90) – Matulevicius (Verbickas 65), Slivka, Vorobjovas (Antanavicius 75), Dolznikov (Kalinauskas 75) – Kucys (Paulauskas 65). SELECŢIONER: Edgaras Jankauskas

Cartonaşe galbene: Mihăilă 65; Târnovanu 78, I. Hagi 90+8 / Matulevicius 8, Lekiatas 46, Slivka 53, Edgaras Jankauskas 79

Arbitri: Rade Obrenovic – Jure Praprotnik, Grega Kordez – David Smajc (toţi din Slovenia);

Arbitri VAR: Nejc Kajtazovic - Alen Borosak (ambii din Slovenia).

UPDATE

Alexandru Mitriţă a dus scorul la 3-1, după o combinaţie cu Denis Alibec, în minutul 90.

UPDATE

Răzvan Marin a transformat o lovitură de la 11 metri acordată după un fault asupra lui Ianis Hagi şi după consultarea VAR.

UPDATE

În minutul 78, Lituania a înscris prin Antanavicius, dar golul a fost anulat după consultarea VAR.

La meci asistă 28.168 de spectatori.

UPDATE

Kucys a restabilit egalitatea în minutul 33.

UPDATE

Valentin Mihăilă a deschis scorul pentru România în minutul 4, după o pasă de la Nicolae Stanciu.

ŞTIREA INIŢIALĂ

Naţionala României joacă, luni seară, pe Stadionul Steaua, cu echipa Lituaniei, în primul meci al selecţionerului Mircea Lucescu pe teren propriu de la revenirea la cârma tricolorilor. Partida care a început la ora 21.45 contează pentru grupa C2 a Ligii Naţiunilor.

Lucescu, în vârstă de 79 de ani, a revenit la conducerea echipei naţionale în august, după 38 de ani.

În primul meci disputat sub comanda sa, România a învins Kosovo, scor 3-0.

Înaintea partidei de la Bucureşti s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Christoph Daum, fostul selecţioner al României, decedat la vârsta de 70 de ani.

Echipele de start:

România: 16. Târnovanu – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 9. Drăguş, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 20. Man. Selecţioner: Mircea Lucescu

Lituania: 12. Gertmonas – 17. Širvys, 4. Girdvainis, 20. Lekiatas, 3. Tutyškinas, 13. Lasickas-cpt. – 8. Matulevičius, 14. Slivka, 6. Vorobjovas, 23. Dolžnikov – 11. Kučys. Selecţioner: Edgaras Jankauskas.

Meciul de luni este arbitrat de slovenul Rade Obrenovic, ajutat de asistenţii Jure Praprotnik şi Grega Kordež.

În Camera VAR se află Nejc Kajtazovic şi  Alen Borošak.