Echipa UTA Arad a învins vineri, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Petrolul Ploieşti, în primul meci al etapei a 12-a din Superligă.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

La Arad, ploieştenii au marcat primul gol al întâlnirii, dar... în propria poartă, prin Huja, în minutul 32. După numai şase minute gazdele au înscris pentru 2-0, când Cîmpanu a transformat o lovitură liberă. Elevii lui Rednic au rămas în zece după eliminarea lui Kadiri, din minutul 44, iar ploieştenii au redus din diferenţă în minutul 53. Grozav a şutat, portarul Popa a respins şi Tudorie a reuşit să înscrie. Arădenii şi-au refăcut avantajul însă după numai patru minute, Hrezdac stabilind scorul final din centrarea lui Costache. UTA s-a impus cu 3-1 şi este pe locul 7, cu 15 puncte, în timp ce Petrolul are 18 puncte şi se află pe poziţia a patra.

UTA ARAD: R. Popa – Râpă, Poulolo, I. Conte, Trif – Hrezdac, Van Durmen, Cîmpanu (Zsori 63; R. Cristea 90) – Omondi – Kadiri, V. Costache (Benga 83). ANTRENOR: Mircea Rednic