Echipa CFR Cluj a învins joi seara, la Sofia, scor 1-0, formaţia israeliană Maccabi Petah Tikva, într-un meci din prima manşă a turului al treilea preliminar al Conference League.

Pe Vivacom Arena, din Sofia, clujenii au deschis scorul încă din minutul 9, prin Muhar, după ce, în prealabil, o centrare a lui Bîrligea căzuse pe bara transversală, în minutul 3. Mogoş a nimerit şi el bara, în minutul 25, când a trimis cu capul, în pământ, iar de acolo mingea a ricoşat în transversală. Israelienii au replicat prin ocazia lui Karo, din minutul 35, la care portarul Răzvan Sava a intervenit salvator. CFR a pus presiune pe poarta apărată de Wolff şi Bîrligea nu a ajuns la o centrare excelentă a lui Tachtsidis, în minutul 64, iar Muhar a şutat puţin peste poartă în minutul 65. Clujenii şi-au păstrat avantajul de un gol până la final, iar returul se va disputa la Cluj, în ziua de 15 august.

MACCABI PETAH TIKVA: Wolff – Dezent, Karo (I. Cohen 42), Galabov, Hendy, M. Cohen (Salem 46) – Hazan, Yehoshuha, T. Glezer (Vered 75) – Mahamid, Stor. ANTRENOR: Dan Roman

11 septembrie - Maratonul Impactul fiscalitații în economie. Parteneri: ARB, CEC Bank, CITR.
24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank

CFR CLUJ: R. Sava – Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Muhar (Fică 85), Artean, Tachtsidis (K. Keita 76) – Deac (P. Michael 88), Bîrligea (Postolachi 85), Korenica. ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Dezent 5, I. Cohen 74, Hendy 87 / Muhar 77, K. Keita 79

Arbitri: Patrik Kolaric - Luka Pajic, Ivan Starcevic - Ante Terzic (toţi din Croaţia)

Arbitri VAR: Mario Zebec - Tihomir Pejin (ambii din Croaţia)