Vicepreşedintele american J. D. Vance le-a prezentat miercuri ”condoleanţe catolicilor din întreaga lume”, la Agra, în India, unde efectuează o vizită - în parte privată - şi unde i-a adus omagiu unui ”mare pastor creştin” şi şi-a evocat întâlnirea cu Suveranul Pontif de Paşte, cu o zi înaintea morţii acestuia, luni.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

”Persoanele de la marginea societăţii, săracii, bomnavii au văzutr în el un apărător şi o adevărată expresie a iubirii creştine. Suntem, deci, profund întristaţi”, a declarat J. D. Vance.

Întrebat despre tête-à-tête-ul său unic cu Suveranul Pontif cu o zi înainte de moartea acestuia, J. D. Vance a răspuns că ”sunt multe lucruri la care să te gândeşti”.

”M-am gândit mult. Este destul de nebunesc, de fapt. Nu ştiam că mai avea de trăit mai puţin de 24 de ore. Cred că a fost o binecuvântare”, a declarat el presei.

Papa Francisc l-a primit pe J. D. Vance duminică, de Paşte, la reşedinţa sa Sf. Martha.

Această întâlnire - neprevpzută în agenda oficială - a durat doar câteva minute.

J. D. Vance nu şi-a confirmat prezenţa la funeraliile lui Francisc I.

Preşedintele american Donald Trump a anunţat luni pe reţeaua sa, Truth Social, că va asista la funeraliile Suveranului Pontif, prevpzute sâmbătă.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.