Echipa Unirea Slobozia a învins luni, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea Gloria Buzău, în etapa a opta din Superligă.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Buzoienii au fost periculoşi la Clinceni, având două ocazii importate în prima repriză, prin Ricardo Matos, în minutele 9 şi 23, dar s-au aflat aproape de autogol în minutul 28, la o neînţelegere între Dobrosavlevici şi Greab. În finalul primei părţi, minutul 45+6, după verificarea VAR, arbitrul Cristian Moldoveanu a dictat penalti pentru gazde la un henţ al lui Călin, în careu. A executat Pospelov şi a deeschis scorul. În minutul 65, abia intrat pe teren, Alexandru Stan a egalat pentru oaspeţi, cu o lovitură de cap. Sekou Camara a înscris pentru gazde în minutul 74, dar golul a fost anulat de VAR pentru o poziţie de ofsaid. Însă în minutul 90+3 ucraineanul Pospelov a înscris cu capul, dintr-un corner, golul victoriei gazdelor şi s-a terminat Unirea Slobozia – Gloria Buzău 2-1. Elevii lui Mihalcea se află pe locul 8 în clasamentul Superligii, cu 11 puncte. Gloria Buzău este ultima clasată, cu 5 puncte.

UNIREA SLOBOZIA: D. Rusu – P. Medina, Antoche, D. Pospelov, Şerbănică – A. Lopez, Ov. Perianu – Aganovic (Pacionel 72), Purece (Bărbuţ 45), Afalna – J. Gele (S. Camara 58). ANTRENOR: Adrian Mihalcea

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: ARB, CEC Bank, ContentSpeed,eMAG
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: ACUE, Electrica Furnizare, Raiffeisen Bank
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

GLORIA BUZĂU: Greab - Turda, Dobrosavlevici, D. Grigore (T. Călin 7; Budescu 46) - Ferraresso, D. Tavares, Akhmatov, D. Grosu (Al. Stan 62) - Işfan (C. Dumitru 46), Ricardo Matos, I. Gheorghe. ANTRENOR: Andrei Prepeliţă

Cartonaşe galbene: S. Camara 67, Pacionel 90+2 / -

Arbitri:  Cristian Moldoveanu – Stelian Slabu, Ionuţ Marius Bobe – Claudiu Marcu

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Romică Bîrdeş

Observator: Cristina Babadac