Echipa olandeză Ajax Amsterdam a învins joi, în deplasare, scor 3-0, formaţia azeră Qarabag într-un meci din Liga Europa în care gazdele au avut doi jucători eliminaţi.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

La Baku, gazdele au avut primul jucător trimis la vestiare încă din minutul 15, când arbitrul scoţian Nicholas Walsh l-a eliminat pe Julio Romao. Olandezii au profitat şi Taylor a deschis scorul în minutul 36. Elevii lui Francisco Farioli au rezolvat meciul cu două goluri marcate într-un interval de numai trei minute din partea secundă, iar gazdele au mai avut un jucător eliminat, pe Jafarguliyev, în minutul 79. Ajax s-a impus cu 3-0 a ajuns la şapte puncte în clasamentul fazei secunde din Liga Europa.

PAOK Salonic – Viktoria Plzen 2-2 (Tissaoudali 84 / Havel 31, Vydra 39);

Maccabi Tel Aviv – Real Sociedad 1-2 (Turgeman 81 / Pacheco 19, Sergio Gomez 64);

Ferencvaros Budapesta – OGC Nice 1-0 (Lumpungu 15 autogol);

Qarabag – Ajax Amsterdam 0-3 (Taylor 36, Weghorst 74 penalti, Akpom 77);

FC Midtjylland – Union St Gilloise 1-0 (Diao 18).