FC Steaua a învins, miercuri seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa cehă Sparta Praga, în manşa secundă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, şi s-a calificat în play-off-ul competiţiei.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

A marcat Stanciu, în minutele 31 şi 62.

1-0: Stanciu recuperează o minge respinsă de un adversar şi şutează de la 20 de metri sub bară.

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: ARB, CEC Bank, ContentSpeed, eMAG
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: ACUE, Electrica Furnizare, Raiffeisen Bank, Transgaz
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

2-0: Acelaşi Stanciu înscrie cu un şut de la 16 metri, după o pasă de la Tamaş.

În minutul 37, FC Steaua a ratat o ocazie importantă prin Tamaş, care a trimis mingea în bară.

În minutul 43, Lafata a trimis mingea în poarta apărată de Niţă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Sparta Praga a rămas în inferioritate numerică în minutul 51, când a fost eliminat Brabec după primirea celui de-al doilea cartonaş galben.

FC Steaua: Niţă - Enache, Tamaş,  Toşca, Momcilovici - Pintilii, Achim (Muniru ’65) – Ad. Popa, Stanciu (Aganovici '81), Hamroun - Golubovici (Tudorie '88). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Sparta Praga: Bicik - Brabec, Yacha, Kadlec - Zuhastel, Costa, Frydek, Dockal, Konate - Lafata (Marecek '83), Sural (Julis '65). Antrenor: Zdenek Scasny.

Cartonaşe galbene: / Brebec '41, '51, Frydek '60

Cartonaş roşu: Brabec ‘51

Meciul a fost arbitrat de olandezul Danny Makkelie, ajutat de asistenţii Mario Diks şi Hessel Steegstra şi de rezerva Kevin Lom.

Observator pentru arbitri a fost germanul Eugen Strigel.

La meci au asistat 37.127 de spectatori, între care şi aproximativ 50 de fani cehi.

În tur, scorul a fost 1-1.

Tragerea la sorţi a play-off-ului Ligii Campionilor va avea loc vineri, de la ora 13.00, la Nyon. Meciurile din play-off vor avea loc la 16/17 august şi 23/24 august. În cazul în care se va impune în play-off, FC Steaua va ajunge în grupele Ligii Campionilor. Dacă va pierde, echipa lui Reghecampf va juca în grupele Ligii Europa.