Echipa italiană AC Fiorentina a învins joi, în deplasare, scor 4-2, gruparea elveţiană St Gallen. În aceeaşi fază din Conference League, echipa engleză Chelsea a întrecut-o cu 4-1, în deplasare, pe Panathinaikos Atena.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Londonezii conduşi de Enzo Maresca au condus cu 1-0 la pauză pe stadionul din Atena, după golul marcat de Joao Felix, dar în primul sfert de oră al celei de-a doua reprize Chelsea a rezolvat practic soarta meciului. Mudryk, Joao Felix şi Nkunku au marcat alte trei goluri în contul oaspeţilor şi partida era închisă. Grecii au marcat doar golul de onoare, prin Pellistri, şi cam atât.

La St Gallen, italienii de la AC Fiorentina au fost conduşi cu 1-0 din minutul 23, dar şi-au revenit în startul parţii a doua, prin golurile înscrise de Martinez Quarta şi Ikone. Gazdele au egalat destul de rapid, însă Ikone şi Gossens au stabilit scorul final, 4-2 pentru Fiorentina.

24 octombrie - Eveniment News.ro - IMM-urile, Oxigen pentru România
31 octombrie - Maratonul de Educație Financiară
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania
14 noiembrie - Maratonul Agriculturii

Chelsea şi Fiorentina au două victorii din două meciuri în clasamentul Conference League.

Rezultate înregistrate joi, în meciurile din Conference League:

Vikingur Reykjavik – Cercle Bruges 3-1 (Sigurpalsson 17, Djuric 76, G. Vatnhamar 83 / Olaigbe 16);

Gent – Molde 2-1 (Fadiga 24, Brown 90+5 / Daehli 78);

Djurgarden – Vitoria Guimaraes 1-2 (Stensson 62 / Silva 58, Nuno Santos 79;

Apoel Nicosia – Borac Banja Luka 0-1 (Savic 63);

Rapid Viena – FC Noah 1-0 (Beljo 31);

Hearts of Midlothian – Omonia Nicosia 2-0 (Forrest 16, Spittal 23);

St Gallen – AC Fiorentina 2-4 (Mambimbi 23, Gortler 62 / Martinez Quarta 50, Ikone 54, 69, Gosens 90+3);

Panathinaikos Atena – Chelsea 1-4 (Pellistri 69 / Joao Felix 22, 55, Mudryk 49, Nkunku 59 penalti);

Jagiellonia – Petrocub 2-0 (Pululu 69, 72;

Celje – Başakşehir 5-1 (Svetlin 5, Brnic 30, Seslar 34, Kucys 51, 77 / Pelkas 75);

Larne – Shamrock Rovers 1-4 (Honohan 3, Kenny 24, Cosgrove 30 autogol, Burke 54).