Preşedintele american Donald Trump cataloghează drept ”oribil” bombardamamentul soldat duminică cu cel puţin 34 de morţi şi 117 răniţi la Sumî, în nord-estul Ucrainei, însă fără să acuze în mod direct Rusia, relatează AFP.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

”Cred că este teribil. Şi mi s-a spus că au făcut o greşeală. Dar cred că este un lucru oribil”, le-a declarat unor jurnalişti  preşedintele Statelor Unite, la bordul aeronavei prezidenţiale Air Force One.

Întrebat despre această ”greşeală”, Trump a răspuns că ”au făcut o greşeală (...), va trebui să-i întrebaţi pe ei”, fără să precizeze la cine se referă.

Consiliul Naţional de Securitate (NSC) al Casei Albe a apreciat că bombardamentul subliniază necesitatea de a negocia pentru a pune capăt Războiului din Ucraina.

”Atacul cu rachetă de la Sumî constituie o amintire clară şi  brutală motivului pentru care eforturile preşedintelui Donald Trump vizând să încerce să pună capăt acestui  război teribil intervin într-un moment crucial”, a declarat un purtător de cuvînt al NSC, Brian Hughes.

Nici Trump şi nici NSC nu au acuzat Rusia de acest atac cu rachetă, care a provocat o indignare generală în rândul comunităţii internaţionale.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.