Echipa Universitatea Cluj a terminat la egalitate luni seara, în deplasare, scor 0-0, meciul disputat la Ploieşti, cu formaţia Petrolul, în etapa a cincea din Superligă.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Ploieştenii au avut prima ocazie a partidei, în minutul 16, prin Denis Radu, şut respins de Gertmonas în corner. În minutul 27 oaspeţii au avut şansa să deschidă scorul , dar Zima a prins mingea la şutul lui Thiam. Cele două echipe nu au reuşit să înscrie nici în repriza secundă, deşi finalul a adus cele mai mari ocazii ale meciului. Huja a ratat o ocazie uriaşă în minutul 90, când Gertmonas a avut o intervenţie salutară, iar portarul ploieştenilor a scos, un minut mai târziu, lovitura de cap a lui Iulian Cristea. Meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0, iar Universitatea Cluj are nouă puncte şi a urcat pe treapta a treia a podiumului, în timp ce Petrolul a bifat al treilea meci egal din acest start de sezon şi ocupă locul 8, cu 6 puncte.

PETROLUL: Zima - Ricardinho, Papp, Huja, L. Dumitriu - Jyry, T. Keita - D. Radu (M. Bratu 67), Hanca (Akosah-Bempah 59), Grozav – Tudorie (Baiano 59). ANTRENOR Mehmet Topal

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed, ARB
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank, ACUE
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

U CLUJ: Gertmonas - Boboc, Masoero (B. Mitrea 79), I. Cristea, Chipciu - Ov. Popescu, Bic (G. Simion 68) - Raţă (Oancea 78), Nistor – Mamadou Thiam (Bettaieb 68), Blănuţă (R. Silaghi 46). ANTRENOR Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: - / Mamadou Thiam 43, Bic 66

Arbitri: Bogdan Dumitrache – Radu Ghinguleac, Ionuţ Neacşu – Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Viorel Flueran

Observator: Andrei Ioniţă