Campioană a Franţei în 2012 şi instalată în Ligue 1 de mai bine de 15 ani, Montpellier a retrogradat oficial sâmbătă, chiar înainte de meciul cu Reims de duminică, punctul culminant logic al unui sezon în care clubul a eşuat de la început până la sfârşit, relatează Le Figaro.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Douăsprezece înfrângeri consecutive, 13 puncte în urma ultimei echipe de pe loc neretrogradabil, un atac în impas (doar 22 de goluri), o apărare care nu se vede nicăieri şi trei antrenori diferiţi: echipa Montpellier, care a avut probleme de la început, a căzut în picaj în a doua jumătate a sezonului, fără nici cea mai mică revenire şi fără revitalizarea jucătorilor cheie care au fost criticaţi.

Lipsit de resurse financiare, Montpellier a trebuit să compenseze din nou în această iarnă prin transferul celor mai buni jucători de atac, Akor Adams, Arnaud Nordin şi Mousa Tamari, o decizie care s-a dovedit fatală din punct de vedere sportiv. 

Sâmbătă, remiza dintre Le Havre şi Monaco (1-1) a fost cea care a condamnat Montpellier la retrogradare.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.