Flacăra Olimpică va rămâne aprinsă în Japonia, "ca o lumină de la capătul tunelului în care se află lumea astăzi", după ce Jocurile Olimpice de la Tokyo au fost amânate din cazua pandemiei de coronavirus, potrivit CIO.
"(n.r. - Flacăra Olimpică) Va fi un simbol al angajamentului şi al speranţei. Această flacără olimpică va fi lumina de la capătul tunelului (...), o sărbătoare a umanităţii pentru că a depăşit această criză fără precedent a coronavirusului", a declarat preşedintele CIO, Thomas Bach, potrivit lefigaro.fr.
Premierul Japoniei, Shnizo Abe, a propus ca Flacăra Olimpică, aprinsă în Grecia, la 12 martie, şi ajunsă în Japonia, o săptămână mai târziu, să rămână la Fukushima.
Ştafeta Torţei Olimpice, care urma să înceapă, joi, a fost însă anulată. Un nou traseu al ştafetei va fi stabilit ulterior.
Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) a anunţat, marţi, amânarea pentru un an a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, prevăzute în această vară, din cauza pandemiei de coronavirus.
Jocurile Olimpice ar fi urmat să aibă loc în perioada 24 iulie - 9 august.
De la înfiinţarea jocurilor moderne, în 1896, este pentru prima oară când acestea sunt amânate pe timp de pace. Competiţia a mai fost anulată de trei ori în timpul celor două războaie mondiale în 1916, 1940 şi 1944.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.