Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, în deplasare, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a Superligii. Ambele goluri ale învingătorilor au fost marcate de Alexandru Mitriţă.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Covăsnenii au cerut un penalti chiar în minutul 12, la căderea lui Kallaku în careu, după un contact cu Vlădoiu, dar arbitrul nu a acordat nimic. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 32, prin Alexandru Mitriţă, care a finalizat excelent, cu o scăriţă. Sepsi a ratat o dublă ocazie în minutul 43, prin Neskovic si Debeljuh, iar craiovenii au intrat în avantaj la cabine. Debeljuh a reuşit egalarea în minutul 69, după o fază care a avut nevoie de validarea VAR, însă Mitriţă a înscris la vinclu în minutul 82 şi FCU Craiova s-a impus cu 2-1 la Sf. Gheorghe, nu înainte ca Alewxandru Creţu să fie eliminat pentru al doilea galben. Oltenii au trecut pe primul loc al clasamentului, cu 11 puncte, iar Sepsi se află pe 4, cu 8 puncte.

SEPSI: Niczuly - Oteliţă (Oroian 65), D. Ciobotariu, Ninaj, F. Ştefan - Alimi, Sota Mino (Hajdin 85), Kallaku (Siger 65) – Neskovic (Drăghiceanu 65), Debeljuh, Breij (M. Coman 46). ANTRENOR: Bernd Storck

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed, ARB
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank, ACUE
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Grego Sierra Perez, Ndong – Oshima (A. Creţu 50), Mekvabishvili – Baiaram (D. Barbu 46), Al. Mitriţă, Paradela (Bancu 74) – Koljic (Carlos Mora 58). ANTRENOR: Constantin Gâlcă

Cartonaşe galbene: Sota Mino 45+4, Debeljuh 69 / Ndong 32, L. Popescu 67, A. Creţu 68, Bancu 78

Cartonaş roşu: Alexandru Creţu (FCU Craiova) min. 90+6

Arbitri: Petrescu Radu - Grigoriu Mircea Mihail, Badea Marius

Arbitri VAR: Cojocaru Adrian Viorel - Vişan Florian Alexandru