Echipa Universitatea Cluj a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a doua a Superligii.

Clujenii au deschis scorul repede, în minutul 7, prin Vladislav Blănuţă, lovitură de cap la centrarea lui Dan Nistor. Portarul oaspeţilor, Căbuz, a respins în corner lovitura de cap a lui Masoero, din minutul 14. După cinci minute, Raţă a centrat în careu şi balonul l-a lovit în mână pe Tiago Goncalves, iar arbitrul Horia Mladinovici a dictat penalti, după consultarea VAR. A transformat Nistor pentru 2-0 în minutul 20. Blănuţă a reuşit dubla în minutul 37, pentru ca Bejan să reducă din diferenţă în minutul 41 şi la pauză Universitatea Cluj a intrat cu avantaj de două goluri, scor 3-1.

Repriza secundă nu a mai avut ocazii importante şi clujenii s-au impus cu 3-1, trecând pe locul secund în clasament, cu 4 puncte. FC Hermannstadt ocupă locul 13, cu un singur punct.

11 septembrie - Maratonul Impactul fiscalitații în economie. Parteneri: ARB, CEC Bank, CITR.
24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank

U CLUJ: Gertmonas – R. Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Ov. Popescu, Bic – Tchassem (M. Thiam 65), Nistor (D. Codrea 90), Raţă (G. Simion 65) – Blănuţă (R. Silaghi 64). ANTRENOR Ioan Ovidiu Sabău

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Căpuşă, V. Găman, Bejan, Tiago Goncalves (Oroian 46) – S. Balaure, Murgia, Biceanu (A. Ivanov 76), I. Stoica (D. Iancu 46) - R. Deaconu (A. Chiţu 76), Neguţ (J. Markovic 46). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: Ov. Popescu 85 / A. Ivanov 81

Arbitri: Horia Mladinovici – Adrian Ghinguleac, Cosmin Vatamanu – Viorel Flueran

Arbitri VAR: Marcel Bîrsan – George Roman

Observator: Nicolae Grigorescu