Echipa FC Hermannstadt a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FC Botoşani, într-un meci al etapei a cincea din Superligă.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Sibienii au avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 28, când Silviu Balaure a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă, însă oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 45+3, prin Şeroni. Gazdele au replicat prin golul lui Bejan, din minutul 47, anulat însă de VAR pentru o poziţie de ofsaid. Totuşi Ianis Stoica a reuşit să pună golul egalizator pe tabelă, în minutul 80, dintr-o lovitură liberă bine executată, la care portarul Pap are partea lui de vină. În minutul 90 Sadiku a comis un henţ în propriul careu şi, cu ajutprul VAR, arbitrul Sorin Vădana a dictat penalti. A transformat Neguţ, în minutul 90+2 şi sibienii s-au impus cu 2-1.

FC Hermannstadt a reuşit prima victorie a sezonului şi este pe locul 9, cu 5 puncte, în timp ce FC Botoşani are trei puncte, ocupând poziţia a 15-a.

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed, ARB
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank, ACUE
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

FC HERMANNSTADT: Căbuz - Oroian, V. Găman, F. Bejan, Tiago Goncalves (Căpuţă 78) – Murgia (Biceanu 88), A. Ivanov – S. Balaure (D. Iancu 78), R. Deaconu (Neguţ 46), I. Stoica (Al. Jipa 90+6)  – A. Chiţu. ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

FC BOTOŞANI: E. Pap – G. David (Charles Petro 78), Sadiku, Miron, Şeroni, Ţigănaşu – Ed. Florescu (Mouaddib 78), Aldair Ferreira, Chapi Romano (Alex Diez 46), Bodişteanu (Mitrov 88) - Chica-Roşă (Enzo Lopez 58). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Murgia 79 / Ţigănaşu 26, Chică-Roşă 46, Şeroni 75

Arbitri: Sorin Vădana – Adrian Popescu, Ioan Alexandru Corb – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Iulian Dima – Alexandru Vodă

Observator: Zoltan Szekely