Stanislas Wawrinka, câştigător a trei turnee de Grand Slam, nu şi-a ascuns dezamăgirea după ce numărul 1 mondial Jannik Sinner a fost suspendat doar treu luni, în urma unui acord cu Agenţia Mondială Antidoping (WADA).
„Nu mai cred în sportul curat”, a scris Wawrinka în social media.
I don’t believe in a clean sport anymore …
— Stanislas Wawrinka (@stanwawrinka) February 15, 2025
Italianul Jannik Sinner, numărul 1 mondial, va fi suspendat timp de trei luni, până la 4 mai 2025, în temeiul unui „acord de soluţionare” încheiat cu Agenţia Mondială Antidoping (WADA), care prevedea iniţial o suspendare de unul până la doi ani după depistarea pozitivă a unei substanţe interzise în martie 2024.
Jucătorul va rata astfel turneele Masters 1000 de la Indian Wells şi Miami, în martie, şi Monte Carlo şi Madrid, în aprilie, dar niciun turneu de Grand Slam.
Italianul a fost depistat pozitiv de două ori la clostebol, un steroid anabolic, în martie 2024, dar a fost exonerat cinci luni mai târziu, după ce o instanţă independentă (ITIA) a decis că dopajul nu a fost intenţionat.
Potrivit recentului câştigător al Australian Open şi triplu campion de Grand Slam, un membru al anturajului său şi-a aplicat pe mână un produs fără prescripţie medicală care conţinea această substanţă interzisă, iar apoi l-a masat pe sportiv.
Acordul încheiat cu Sinner vine la mai puţin de o lună după ce WADA a decis să nu facă apel la suspendarea de o lună impusă de Itia numărului doi mondial Iga Swiatek, după ce aceasta a fost depistată pozitiv cu trimetazidină, o altă substanţă interzisă.
![viewscnt](http://viewscnt.1616.ro/c.gif?id=21935432&pid=2701)
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.