Ştafeta torţei olimpice programată pentru 11 iunie în Noua Caledonie a fost anulată din cauza revoltelor din acest teritoriu, potrivit BFMTV.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Această decizie a fost anunţată de premierul Gabriel Attal după o reuniune la Matignon, potrivit BFMTV. Această anulare este rezultatul crizei politice pe care arhipelagul o traversează începând de marţi.

Miercuri, Guvernul francez a instaurat starea de urgenţă în Noua Caledonie.

În urma votului de marţi al parlamentarilor în favoarea extinderii electoratului în Noua Caledonie, au izbucnit revolte soldate cu moartea a cinci persoane.

În acest climat tensionat, trecerea flăcării olimpice, care ar fi trebuit să aibă loc peste mai puţin de o lună, a fost anulată de Matignon din motive de securitate, potrivit BFMTV.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.