Faza grupelor Ligii Campionilor a început, marţi, cu victorie pentru FC Barcelona în faţa echipei Juventus Torino, scor 3-0, succese categorice pentru Chelsea Londra (6-0 cu Qarabag) şi Paris Saint-Germain (5-0 cu Celtic), dar şi un eşec al formaţiei lui Nicolae Stanciu şi Alexandru Chipciu, Anderlecht Bruxelles, în faţa grupării Bayern Munchen, scor 0-3.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Tot marţi, Benfica Lisabona a fost învinsă de ŢSKA Moscova cu scorul de 2-1, după ce a condus cu 1-0.

La partida Bayern Munchen - Anderlecht, oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din minutul 11, când a fost eliminat Sven Kums. Alexandru Chipciu a fost integralist, iar Nicolae Stanciu a jucat până în minutul 59. Stanciu a primit un cartonaş galben în minutul 53.

Celtic Glasgow – Paris Saint-Germain 0-5

Au marcat: Neymar ’19, Mbappe ’34, Cavani ’40 (penalti), ’85, Lustig ’83 (autogol)

Grupa C

Chelsea Londra – Qarabag 6-0

Au marcat: Rodriguez ‘5, Zappacosta ’30, Azpilicueta ’55, Bakayoko ’71, Batshuayi ’76, ‘82

AS Roma – Atletico Madrid 0-0