Echipa naţională a Franţei a încheiat la egalitate vineri seara, la Leipzig, scor 0-0, în faţa echipei naţionale din Ţările de Jos, într-un meci contând pentru grupa D a turneului final Euro 2024.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Meciul de la Leipzig a început cu ocazia lui Frimpong, care a şutat la poarta francez, însă Maignan a apărat excelent în minutul 1. Elevii lui Deschamps au replicat prin şutul lui Griezmann, respins de Verbruggen peste poartă în minutul 4. Frqancezii au mai ratat o mare ocazie în minutul 13. Rabiot a scăpat singur spre poarta olandeză, în careul mic, însă nu a şutat şi a preferat să trimită balonul către Griezmann, însă acesta a fost prins pe picior greşit şi a luftat. Francezii, fără Mbappe, lăsat pe bancă, au redus din turaţie şi restul reprizei s-a disputat cu ambele echipe mulţumite de rezultatul alb.

La reluare, Marcus Thuram a şutat pe lângă poartă, în minutul 63, iar două minute mai târziu Griezmann s-a aflat faţă în faţă cu Verburggen, însă acesta din urmă a respins. Echipa Ţărilor de Jos a înscris în minutul 70, dar golul lui Xavi Simons a fost anulat pentru un ofsaid la Dumfries. S-a încheiat 0-0, primul meci fără gol de la actualul turneu final şi, în grupa D, Ţările de Jos şi Franţa au câte patru puncte, Austria are trei şi ocupă locul al treilea, iar Polonia se află pe ultima poziţie, cu zero puncte.

30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: ARB, CEC Bank, ContentSpeed, eMAG
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: ACUE, Electrica Furnizare, Raiffeisen Bank, Transgaz
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

ŢĂRILE DE JOS: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten (Veerman 73), Simons (Wijnaldum 73), Reijnders – Frimpong (Geertruida 73), Depay (Weghorst 79), Gakpo. SELECŢIONER: Ronald Koeman

FRANŢA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, Theo Hernandez – Tchouameni, Kante, Rabiot – Dembele (K. Coman 75), M. Thuram (Giroud 75), Griezmann. SELECŢIONER: Didier Deschamps

Cartonaşe galbene: Schouten 31

Arbitri: Anthony Taylor – Gary Beswick, Adam Nunn (toţi din Anglia) – Glenn Nyberg (Suedia)