Echipa naţională a Angliei a terminat la egalitate joi, la Frankfurt, scor 1-1, cu echipa naţională a Danemarcei, într-un meci din grupa C a turneului final Euro 2024.

La Frankfurt am Main, englezii au deschis scorul în minutul 18, când Kyle Walker a scăpat pe partea dreaptă, a pasat în careu, balonul a ricoşat la Kane, care a înscris cu sânge rece cel de-al 64-lea său gol în contul echipei naţionale. După gol danezii au avut mai multă iniţiativă, iar englezii s-au retras şi Morten Hjulmand a egalat, în minutul 34, din pasa lui Victor Kristiansen. Danezii au căpătat mai multă încredere, însă după ce Foden a lovit bara, în minutul 56, selecţionerul englez Southgate a schimbat toată linia de atac, scoţându-i din teren pe Kane, Saka şi Foden. Unul dintre înlocuitori, Ollie Watkins, a ratat o ocazie bună în minutul 72, când a intervenit Schmeichel şi în cele din urmă meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Anglia conduce în grupa C, cu 4 puncte, pe locul secund se află Danemarca, cu 2 puncte, iar pe locul 3 este Slovenia, tot cu două puncte. Serbia are un singur punct şi ocupă ultimul loc în grupă.

27 iunie - Maraton Profit News TV - Maraton Made in Romania (ediția a II-a)
30 iulie - Maraton Profit News TV - Inteligența Artificială în Economie

DANEMARCA: Schmeichel – J. Andersen, A. Christensen, Vestergaard – Maehle, M. Hjulmand (Norgaard 82), Hojbjerg, V. Kristiansen (A. Bah 57) – C. Eriksen (Skov Olsen 82) – Wind (Damsgaard 57), R. Hojlund (Poulsen 67). SELECŢIONER: Kasper Hjulmand

ANGLIA: Pickford – K. Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold (C. Gallagher 54), D. Rice – B. Saka (Eze 70), Bellingham, Foden (Bowen 69) – Kane (O. Watkins 69). SELECŢIONER: Gareth Southgate

Cartonaşe galbene: Vestergaard 27, Maehle 73, Norgaard 87 / C. Gallagher 62

Arbitri: Artur Soares Dias – Paulo Soares, Pedro Ribeiro (toţi din Portugalia) – Mykola Balakin (Ucraina)