Boxerii care aparţin unor federaţii naţionale care nu fac parte din forul mondial de box recunoscut provizoriu de Comitetul Internaţional Olimpic ar putea rata Jocurile Olimpice de la Los Angeles din 2028 dacă acest sport va fi inclus, a declarat vineri şeful CIO, Thomas Bach, potrivit Reuters.
Luna trecută, CIO a acordat recunoaştere provizorie World Boxing, un pas important către includerea sportului în Jocurile Olimpice din 2028.
Competiţia de box de la Jocurile de la Paris 2024 a fost gestionată de CIO după ce acesta a retras recunoaşterea Asociaţiei Internaţionale de Box în 2023 din cauza eşecului acesteia de a implementa reforme privind guvernanţa şi finanţele.
Acest sport încă nu a fost inclus în programul LA 2028, iar federaţiile naţionale de box au fost îndemnate să creeze un nou organism mondial de box. World Boxing, care are aproape 80 de membri, a fost lansat în 2023.
„Am fost foarte mulţumiţi de evoluţia World Boxing”, a declarat Bach, al cărui mandat se încheie în iunie. „Vom avea în următoarele săptămâni o întâlnire a comisiei pentru programul olimpic pentru a face o propunere pentru programul din Los Angeles şi, în funcţie de propunerea lor acest lucru ar duce la votul în sesiunea CIO cu privire la includerea boxului în programul olimpic”.
Cu recunoaşterea provizorie acordată World Boxing, este foarte puţin probabil ca acest sport olimpic foarte popular să lipsească de la Jocurile de la Los Angeles, dar Bach a spus că sportivii de la federaţii care nu s-au alăturat organismului de box ar putea să lipsească.
„Numai Comitetele Olimpice Naţionale îşi pot nominaliza boxerii pentru Jocurile Olimpice şi vor trebui să se refere la federaţiile lor membre care trebuie să aibă recunoaşterea CIO”, a spus el. „În caz contrar, ar fi păcat pentru boxeri”.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.