Echipa CFR Cluj s-a calificat joi seara în play-off-ul Conference League, după ce a învins, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia israeliană Maccabi Petah Tikva.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

La Cluj, CFR venea după victoria la limită din tur, de la Sofia, 1-0, iar elevii lui Dan Petrescu au pus presiune pe poarta apărată de Wolff, însă nu au reuşit să înscrie până la pauză. În minutul 50, gazdele au deschis scorul. Deac a trimis pe poartă o lovitură liberă de la marginea careului, goalkeeperul israelianilor, Marco Wolff, a respins, iar Kresic a înscris. Wolff a mai intervenit odată excelent la şutul lui Korenica, din minutul 57. Oaspeţii au fost periculoşi pe final, când Răzvan Sava a scos şutul lui Yehoshuha, din minutul 89, însă CFR s-a impus cu 1-0 şi s-a calificat în play-off, după 2-0 scor cumulat în cele două manşe disputate cu israelienii de la Maccabi Petah Tikva.

În play-off-ul Conference League, CFR Cluj va  juca împotriva învingătoarei din meciul Pafos (Cipru) - CSKA 1848 Sofia (Bulgaria).

11 septembrie - Maratonul Impactul fiscalitații în economie. Parteneri: ARB, CEC Bank, CITR.
24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed, ARB
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank, ACUE

CFR Cluj: R. Sava - Mogoş, Boben, Kresic, Camora – Muhar (Fică 90+4), K. Keita, Tachtsidis (Artean 85) – Deac (Nkololo 85), Bîrligea (L. Munteanu 79), Korenica. ANTRENOR: Dan Petrescu

MACCABI PETAH TIKVA: Wolff – Dezent (Azugi 74), I. Cohen, Galabov, Hendy (Vered 59), Y. Cohen - Yehoshuha, T. Glezer, Hazan – Roizman (Lugassy 59), Altoury. ANTRENOR: Dan Romann.

Cartonaşe galbene: Tachtsidis 34, Bîrligea 76 / Yehoshuha 37

Arbitri: Tamas Bognar - Balazs Buzas, Peter Kobo – Bence Csonka

Arbitri VAR: Gergo Bogar - Eszter Urban (toţi din Ungaria)