Argentina obţine in extremis calificarea în optimile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, marţi, cu scorul de 2-1 (1-0), la Sankt Petersburg, reprezentativa Nigeriei. Croaţia a învins, cu acelaşi scor, 2-1 (0-0), la Rostov pe Don, echipa Islandei, în ultima etapă a Grupei D. Clasamentul final al Grupei D este următorul: Croaţia - nouă puncte, Argentina - 4 puncte, Nigeria - 3 puncte şi Islanda - un punct.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

La Sankt Petersburg au evoluat următoarele echipe:

Argentina: Armani - Mercado, Otamendi, Rojo, Tagliafico (Kun Aguero '80) - Enzo Pérez (Pavon '61), Mascherano, Banega - Messi, Higuain, Di Maria (Meza '72). Selecţioenr Jorge Sampaoli;

30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: ARB, CEC Bank, ContentSpeed, eMAG
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: ACUE, Electrica Furnizare, Raiffeisen Bank, Transgaz
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

Nigeria: Uzoho - Balogun, Ekong, Omeruo (Iwobi '90) - Moses, Etebo, Obi Mikel, Ndidi, Idowu - Musa (Nwankwo '90+2), Iheanacho (Ighalo '46). Selecţioner Gernot Rohr.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia)

Au marcat: Messi '15, Marcus Rojo '86 / Moses '51 (p)

În minutul 15, Messi a fost găsit cu o pasă în adâncime de la jumătatea terenului, trimisă de Banega, jucătorul Barcelonei a preluat şi a şutat de la aproximativ 10 metri, marcând la colţul lung. Acesta a fost golul cu numărul 100 al actualei ediţii a Cupei Mondiale.

În minutul 49, Mascherano l-a ţinut în careu pe Balogun, la un corner, iar Cakir a dat penalti. Victor Moses a transformat cu siguranţă penaltiul, în mintul 51.

Marcus Rojo a comis un henţ în minutul 76, dar Cakir nu mai dat penalti, după cea vizionat înregistrarea fazei.

În minutul 86, Mercado a centrat de pe stânga şi Marcos Rojo a şutat imparabil din voleu, de la aproximativ 18 metri.

La Rostov pe Don au evoluat următoarele echipe:

Croaţia: Kalinici - Jedvaj, Corluka, Caleta - Car, Pivarici - Kovacici (Rakitici '82), Badelj - Pjaca (Lovren '70), Modrici (Bradarici '65), Perisici - Kramarici. Selecţioner Zlatko Dalici.

Islanda: Halldorsson - Saevarsson, Ingason, R. Sigurdsson (Sigurdarson '71), Magnusson - J. Gudmundsson, Bjarnason (Traustason '90), G. Sigurdsson, Gunnarsson, Hallfredsson - Finnbogason (A. Gudmundsson '85). Slecţioner Heimir Hallgrimsson.

Arbitru: Antonio Mateu (Spania)

Au marcat: Milan Badelj '53, Perisici '90 / G. Sigurdsson '76 (p)

În minutul 53, Milan Badelj a şutat cu pământul de la 11 metri, după o pasă deviată de un fundaş islandez şi a înscris imparabil.

În minutul 75, Lovren a comis henţ în careu. G.Sigurdsson a transformat penaltiul, în minutul 76.

În minutul 90, Perisici a şutat dintr-un unghi de 45 de grade, marcând la colţul lung.

Croaţia va evolua cu Danemarca în optimi, în timp ce Argentina va întâlni Franţa, în aceeaşi fază a competiţiei mondiale.