Reprezentanţi ai sindicatelor din sistemul de învăţământ reclamă „o secretomanie” legată de componenţa grupurilor de lucru constituite la nivelul Ministerului Educaţiei pentru a lucra la elaborarea noilor planuri-cadru pentru liceu. În plus, sindicatele reclamă că nu au fost solicitate să participe la elaborarea documentelor. În replică, oficialii Ministerului Educaţiei au explicat motivele pentru care numele membrilor grupului de lucru nu au fost făcute publice şi au arătat că există o etapă de consultări care include şi sindicatele.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Vicepreşedintele FSLI, profesorul George Purcaru, a criticat, vineri, într-o emisiune la Prima News, faptul că proiectele de planuri-cadru pentru liceu au fost elaborate de un grup de lucru ai cărui membri nu sunt cunoscuţi publicului.

Reprezentantul sindicaliştilor de educaţie reclamă o „secretomanie” în ceea ce priveşte grupul de lucru, subliniind că sindicatele nu au făcut parte din acesta.

„Este firesc să existe o îngrijorare foarte mare având în vedere rapiditatea cu care Ministerul Educaţiei şi timpul foarte scurt în care au fost puse în dezbatere aceste planuri-cadru. E firesc ca ai noştri colegi să fie îngrijoraţi pentru că trebuie să vedem care este motivaţia din partea acestei schimbări majore şi acestei reforme pentru că în ultima vreme ne-am obişnuit că auzim de reforme, dar acestea să fie de formă, nu de fond”, a afirmat Geoege Purcaru, vineri, la Prima News.

În replică, profesorul Gabriel Vrînceanu, şeful Serviciului Curriculum din Ministerul Educaţiei şi Cercetării, a explicat, în aceeaşi emisiune, că sindicatele nu au fost excluse din decizia privind planurile-cadru.

„Grupul de lucru a fost constituit prin Ordin de ministru. În grupurile de lucru sunt cadre didactice, cu alte cuvinte orice membru al unei mulţimi poate fi reprezentant al mulţimii respective. (...) S-a acordat atenţie să fie practicieni, cadre didactice. Deci avem o reprezentare din acest punct de vedere. Strict pe reprezentanţii sindicatelor, să nu uităm că planurile cadru trec prin etapa de consultare, iar următoarea etapă este cea de a aduce planurile-cadru în faţa Comisiei de validare, care include reprezentanţi ai părinţilor, sindicatelor, elevilor”, a explicat oficialul din Ministerul Educaţiei.

Acesta a subliniat că au fost momente în care numele celor care au făcut parte din grupurile de lucru nu au fost făcute publice pentru ca aceştia să fie „protejaţi” de eventuale presiuni.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.