Fostul ministru al Sănătăţii Vlad Voiculescu a afirmat, joi, că o criză a medicamentelor este în România, nu şi în Uniunea Europeană şi l-a acuzat pe Alexandru Rafila că minte din nou pe acest subiect. El îi cere lui Rafila să repornească de urgenţă sistemul de raportare medicamentelipsa.ro. „Iar dacă nu e în stare, poate a venit timpul ca premierul Ciolacu să-l trimită pe acest ministru leneş fie la muncă, fie acasă”, mai spune Voiculescu.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email
Conform comunicatului de presă al USR, România se confruntă cu o problemă gravă de aprovizionare cu medicamente, zeci de medicamente lipsind din farmacii. Şi nu este o criză a medicamentelor care afectează întreaga Europă, aşa cum a afirmat, joi, ministrul Sănătăţii Alexandru Rafila.
 
De fapt, este vorba de o nouă dovadă a incapacităţii Ministerului Sănătăţii şi a Guvernului PSD-PNL de a asigura dreptul la sănătate al românilor, mai precizează sursa citată.
 
„Ministrul Rafila nu are nicio strategie pentru a creşte accesul românilor la medicamente. Criza de medicamente devine o stare de fapt oficializată prim inacţiune şi tăcere. Un ministru responsabil ar trebui să reacţioneze urgent şi să nu vulnerabilizeze şi mai mult pacientul român”, a afirmat Vlad Voiculescu, fost ministru al Sănătăţii, candidat al alianţei Dreapta Unită pentru Parlamentul European.
 
Alexandru Rafila uită că, vara trecută, a micşorat procentul de compensare a medicamentelor eliberate de farmacii pe reţetele de la medicii de familie pentru bolnavii cronic, iar apoi PSD şi PNL au inventat şi aberanta taxă pe boală. 
 
„Cândva, lipsa medicamentelor putea fi raportată pe un site special pus la dispoziţie de Ministerul Sănătăţii în mandatul meu din 2016: medicamentelipsa.ro. Între timp, l-au desfiinţat. PSD şi Rafila vă mint în faţă pe toţi, inclusiv pe părinţii care caută disperaţi medicamente pentru copiii lor”, a adăugat Voiculescu.
 
viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.