Casa Albă a cerut Departamentului de Stat şi Trezoreriei să elaboreze opţiuni pentru relaxarea sancţiunilor împotriva Rusiei pentru ca oficialii americani să le discute cu reprezentanţii ruşi în zilele următoare, însă nu este clar ce ar putea cere în schimb Washingtonul de la Moscova, relatează Reuters.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Statele Unite elaborează un plan pentru a oferi potenţial Rusiei o reducere a sancţiunilor, în timp ce preşedintele Donald Trump încearcă să restabilească legăturile cu Moscova şi să oprească războiul din Ucraina, au declarat pentru Reuters un oficial american şi o altă persoană familiarizată cu această chestiune.

Astfel, Casa Albă a cerut Departamentului de Stat şi Departamentului Trezoreriei să elaboreze o listă de sancţiuni care ar putea fi relaxate pentru ca oficialii americani să le discute cu reprezentanţii ruşi în zilele următoare, ca parte a discuţiilor mai ample ale administraţiei cu Moscova pentru îmbunătăţirea relaţiilor diplomatice şi economice, au declarat sursele Reuters.

Potrivit acestora, birourile de sancţiuni elaborează în prezent o propunere de ridicare a sancţiunilor pentru anumite entităţi şi persoane, inclusiv unii oligarhi ruşi.

Aşa-numitele documente privind opţiunile sunt redactate adesea de funcţionarii care lucrează la sancţiuni, dar solicitarea specifică a Casei Albe din ultimele zile pentru un astfel de document subliniază dorinţa lui Trump şi a consilierilor săi de a relaxa sancţiunile împotriva Rusiei ca parte a unui potenţial acord cu Moscova.

Nu a fost imediat clar ce ar putea solicita în mod specific Washingtonul în schimbul unei eventuale reduceri a sancţiunilor, menţionează Reuters.

Rusia este unul dintre cei mai mari producători de petrol din lume şi, dacă sancţiunile americane asupra sistemului său energetic ar fi relaxate, ar putea ajuta la prevenirea creşterii preţurilor combustibililor, dacă Trump ia măsuri drastice împotriva exporturilor de petrol din Iran, membru OPEC.

Kremlinul a descris anul trecut relaţiile ca fiind „sub zero” cu administraţia lui Joe Biden, un democrat care a sprijinit Ucraina cu ajutor şi arme şi a impus sancţiuni dure Rusiei pentru a o pedepsi pentru invazia sa din 2022. Dar Trump, care a promis un sfârşit rapid al războiului, a inversat rapid politica americană deschizând discuţii cu Moscova, prefaţate de un apel telefonic către preşedintele rus Vladimir Putin pe 12 februarie. Au urmat apoi întâlniri între oficiali americani şi ruşi în Arabia Saudită şi Turcia.

Sancţiunile SUA împotriva Rusiei de la invazia Ucrainei din 2022 au inclus măsuri menite să limiteze veniturile din uriaşa industrie petrolieră şi de gaz a ţării şi să slăbească capacitatea acesteia de a finanţa războiul.

Guvernele occidentale, sub coordonarea Washingtonului, au impus un plafon de preţ de 60 de dolari pe baril pentru exporturile de petrol ale Rusiei. De asemenea, Biden a lovit Moscova cu sancţiuni impuse companiilor energetice ruseşti şi navelor care transportau petrol rusesc. Cele mai dure măsuri ale Washingtonului de până acum, la 10 ianuarie, au fost luate cu puţin timp înainte ca Biden să-şi părăsească funcţia.

În ianuarie, Trump a ameninţat că va spori sancţiunile împotriva Rusiei dacă Putin nu va fi dispus să negocieze încetarea războiului din Ucraina. Dar, mai recent, oficialii administraţiei Trump au recunoscut în mod deschis posibilitatea de a relaxa sancţiunile împotriva Moscovei. Secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, a declarat, într-un interviu acordat Bloomberg Television la 20 februarie, că Rusia ar putea obţine relaxări economice, în funcţie de modul în care va aborda negocierile în următoarele săptămâni. Şi Trump a declarat reporterilor la 26 februarie că sancţiunile împotriva Rusiei ar putea fi relaxate „la un moment dat”.

COOPERARE ECONOMICĂ

Potrivit surselor Reuters, Casa Albă a cerut oficialilor de la Departamentul de Stat şi de la Trezorerie să elaboreze un posibil plan de reducere a sancţiunilor înainte ca Trump să prelungească săptămâna trecută starea de urgenţă din cauza situaţiei din Ucraina. Starea de urgenţă sancţionează anumite active şi persoane implicate în războiul din Rusia. Aceste măsuri, impuse de administraţia preşedintelui de atunci Barack Obama, sunt în vigoare din martie 2014, când Rusia a anexat Crimeea.

Nu este clar ce sancţiuni împotriva Rusiei ar lua în considerare administraţia Trump să ridice mai întâi. Trump ar putea emite un ordin executiv care ar permite administraţiei să înceapă procesul de relaxare a unor sancţiuni împotriva Rusiei, dar ar trebui, de asemenea, să solicite aprobarea Congresului pentru a ridica măsurile privind anumite entităţi, a declarat John Smith, partener la firma de avocatură Morrison Foerster şi fost şef al Biroului de control al activelor străine al Departamentului Trezoreriei.

Din 2022, Rusia a reuşit să construiască o economie de război prin creşterea cheltuielilor militare şi a producţiei industriale. Dar experţii spun că economia ţării este vulnerabilă şi are nevoie disperată de reducerea sancţiunilor occidentale.

Rusia spune că este deschisă cooperării economice. Kremlinul a declarat săptămâna trecută că Rusia are o mulţime de zăcăminte de metale rare şi că este deschisă la încheierea de acorduri pentru dezvoltarea acestora, după ce Putin a menţionat posibilitatea unei astfel de colaborări cu SUA.

Orice acord economic oficial cu Moscova ar necesita probabil ca SUA să reducă sancţiunile.

Trump a încercat să încheie un acord cu Ucraina în domeniul mineralelor - în Ucraina se află zăcăminte de litiu şi minerale rare - ca răsplată pentru ajutorul de miliarde de dolari acordat de SUA. Cu toate acestea, niciun acord nu a fost semnat după întâlnirea explozivă din Biroul Oval între Trump şi preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, vineri.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.