Echipa Universitatea Craiova a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-2, formaţia UTA Arad, într-un meci din etapa a doua a Superligii.

Gazdele au ratat două ocazii mari, în minutele 11 şi 19, când Alexandru Creţu şi Elvir Koljic au trimis pe lângă poartă, însă au deschis scorul în minutul 35. Alexandru Mitriţă a executat un corner şi Zajkov a înscris. Arădenii au egalat în minutul 45, prin Ezekiel, care a profitat de o pasă a lui van Durmen.

În partea secundă portarul craiovean Laurenţiu Popescu a intervenit la şutul lui Joao Pedro, din minutul 53, pentru ca după numai cinci minute, cubanezul Luis Paradela să înscrie golul desprinderii oltenilor, din careu, după pasa lui Bană. Ştefan Baiaram a înscris al treilea gol al gazdelor, în minutul 73, după o greşeală a lui Robert Popa, iar Alexandru Benga a redus din diferenţă în minutul 90+2. Rezultatuş final a fost stabilit de Alexandru Mitriţă un minut mai târziu, după o recuperare a lui Ştefan Vlădoiu şi a cursă a acestuia pe partea stângă. Universitatea Craiova s-a impus cu 4-2 şi echipa lui Gâlcă a trecut pe prima poziţie a clasamentului, cu patru puncte, cel puţin până la meciul CFR-ului cu Rapid, de vineri seara. UTA rămâne cu un punct şi este pe locul 13 în ierarhia Superligii.

11 septembrie - Maratonul Impactul fiscalitații în economie. Parteneri: ARB, CEC Bank, CITR.
24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Căpăţînă (Şt. Vlădoiu 67), Maldonado, Zajkov, Badelj (Bancu 55) – Al. Creţu (Mekvabishvili 67), Houri – Bană (Baiaram 72), Al. Mitriţă, Paradela – Koljic (Carlos Mora 72). ANTRENOR: Costel Gâlcă

UTA ARAD: R. Popa – Râpă (Trif 80), I. Conte, Benga, Diogo Rodrigues – V. Costache (R. Cristea 57), Van Durmen, C. Mihai (L. Halef 57), Omondi – Ezekiel (Dumiter 70), Joao Pedro (Fabry 80). ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: -

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Sebastian Eugen Gheorghe, Andrei Constantinescu – Iulian Dima

Arbitri VAR: Rareş George Vidican – Antonie Andrei

Observator: Teodora Albon