Echipa Dinamo Bucureşti a dispus sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia Universitatea Craiova, în etapa a şaptea din Superliga. Gazdele au jucat în nouă jucători ultimul sfert de oră al înfruntării.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Ahmed Bani a deschis scorul pe stadionul Arcul de Triumf chiar din primul minut al meciului, dar golul, care iniţial a fost anulat pentru ofsaid, a fost validat de VAR după vizionări care au durat aproape patru minute. Craiovenii l-au pierdut pe Paradela, accidentat, în minutul 13, apoi Alexandru Mitriţă a lovit bara în minutul 16. Dinamo şi-a majorat avantajul în minutul 42, când Gnahore a înscris cu un şut de la distanţă. Oltenii au redus din diferenţă în minutul 43, prin Elvir Koljic, la o greşeală a lui Eddy Gnahore.

Gazdele au rămas în zece din minutul 57, când Maxime Sivis a primit cartonaşul roşu pentru o intrare la Oshima. Situaţia elevilor lui Kopic s-a înrăutăţit în minutul 82. Homawoo a primit două cartonaşe galbene în numai trei minute şi a fost eliminat în minutul 82, iar Dinamo a jucat până la final în nouă. Ultimul sfert de oră al meciului s-a jucat doar în jumătatea dinamovistă, însă alb-roşii au rezistat şi au câştigat partida, aducând prima înfrângere pentru Craiova.

24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed, ARB
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank, ACUE
5 noiembrie - Gala Profit - Povești cu Profit... Made in Romania. Parteneri: ARB, CEC Bank, Garanti BBVA, Raiffeisen Bank, Philip Morris

În clasament, Universitatea Craiova e lider, cu 14 puncte, iar Dinamo se află pe locul secund, cu 12 puncte.

DINAMO: Golubovic - Sivis, K. Boateng, Homawoo, R. Opruţ - G. Milanov (Patriche 77), Gnahore, C. Cîrjan (C. Costin 61) – Hakim Abdallah, Selmani (I. Mărginean 85), A. Bani (Licsandru 77). ANTRENOR: Zeljko Kopic

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu (A. Ivan 72), Maldonado, Zajkov, Bancu - Oshima, Mekvabishvili (Houri 49) – Bană (Baiaram 72), Al. Mitriţă, Paradela (Carlos Mora 13) – Koljic. ANTRENOR: Constantin  Gâlcă

Cartonaşe galbene: R. Opruţ 49, Homawoo 80, I. Mărginean 87, Licsandru 87, Zeljko Kopic 90+4, Golubovic 90+5, C. Costin 90+6 / Vlădoiu 65, Houri 87

Cartonaşe roşu: Maxime Sivis (Dinamo Bucureşti) min. 58; Josue Homawoo (Dinamo Bucureşti) min. 82

Arbitri: Marian Barbu – Ovidiu Artene, Stelian Slabu – Cristian Moldoveanu

Arbitri VAR: Florin Andrei - Andrei Antonie

Observator: Irina Mîrţ