Sportiva Daria Silişteanu a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 100 m spate, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Vilnius.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

În ultima sesiune de concurs din capitala Lituaniei, Daria Silişteanu a făcut o cursă excelentă şi a cucerit medalia de aur cu timpul de 1:00.72 min., nou record naţional la 15 ani, potrivit FRNPM.

România a încheiat competiţie cu şapte medalii în total: patru de aur (Vlad-Ştefan Mihalache - 200 m fluture, Robert Badea - 200 m mixt, 400 m mixt, Daria Silişteanu - 100 m spate), două de argint (Rebecca-Aimee Diaconescu - 200 m liber, Aissia Prisecariu - 200 m spate) şi una de bronz (Alexandru Constantinescu - 200 m spate).