Echipa Universitatea Craiova a pierdut joi seara, în deplasare, scor 0-2, meciul cu formaţia slovenă Maribor, din manşa întâi a turului al doilea preliminar din Conference League.

Partida de la Maribor a început cu ocazia lui Ziga Repas, şut respins de Laurenţiu Popescu, în minutul 4, şi a continuat cu şansa irosită de Andrei Ivan în minutul 13, la centrarea lui Bancu. Imediat după ocazia oltenilor Sirvys a şutat pe lângă poartă pentru ca din minutul 31 Craiova să rămână în zece oameni. Hondurianul Denil Maldonado a fost eliminat cu roşu direct la un fault din spate la Beugre, după ce acesta scăpase singur cu portarul Popescu. Pe finalul primei părţi Maribor a avut un gol anulat – în minutul 45+4, când Beugre a înscris, dar se afla în ofsaid.

Gazdele au deschis scorul în minutul 57, când Ziga Repas a trimis în careu, iar fratele său, Jan Repas, a înscris. Slovenii au trecut pe lângă gol în minutul 69, cu o dublă ocazie. Mai întâi Popescu a scos de sub bară o minge care părea că iese afară, apoi Karic a şutat pe lângă poartă. Maribor a făcut însă 2-0 în minutul 88, prin Arnel Jakupovic şi returul de la Craiova va fi greu pentru echipa lui Gâlcă.

11 septembrie - Maratonul Impactul fiscalitații în economie. Parteneri: ARB, CEC Bank, CITR.
24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank

MARIBOR: Jug – Sirvys (Sikosek 82), Vidmar, Karic (Mbondo 74), Milec - Ziga Repas, Jan Repas – Barisic (Jakupovic 59), Ilicic, Bozic (Borys 73) – Beugre. ANTRENOR: Ante Simundza

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu (Căpăţână 83), Maldonado, Zajkov, N. Bancu - Al. Creţu (Baiaram 83), Mekvabishvili – Carlos Mora (Badelj 36), Al. Mitriţă, Paradela (Oshima 46) - A. Ivan (Koljicx 59). ANTRENOR: Constantin Gâlcă

Cartonaşe galbene: Sirvys 52 / Paradela 42

Cartonaş roşu: Denil Maldonado (Universitatea Craiova) min. 31

Arbitri: Mads Kristoffersen – Jesper Dahl, Jakob Mastrup – Lasse Laebel Graagaard (toţi din Danemarca)