Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, numărul 2 mondial, s-a calificat, luni, în sferturile de finală la Roland Garros, după ce a învins-o pe sportiva americană Emma Navarro locul 24 mondial, scor 6-2, 6-3.

Sabalenka nu a pierdut încă niciun set la Roland Garros în acest an şi s-a impus în doar 69 de minute de joc.

În sferturi, ea va evolua cu învingătoarea partidei dintre franceza Varvara  Graceva, locul 88 mondial, şi rusoaica Mirra Andreeva, locul 38 WTA.

30 iulie - Maraton Profit News TV - Inteligența Artificială în Economie

Tot în sferturi au acces luni şi kazaha Elena Rîbakina, locul 4 mondial, care a trecut de ucraineanca Elina Svitolina (locul 19 WTA), scor 6-4, 6-3, şi jasmine Paolini (Italia -locul 15), care a învins-o pe rusoaica Elina Avanesian (locul 70 WTA), scor 4-6, 6-0, 6-1.