Candidatul coaliţiei de guvernare la alegerile prezidenţiale, Crin Antonescu, a afirmat că Victor Ponta, candidat independent la alegerile pentru Preşedinţia României, ”se dă şi antisistem” după ce s-a pretins suveranist, patriot, economist şi antreprenor. ”Domnul Ponta deja vorbeşte într-un mod pe care eu nu vreau să-l calific, că-l califică cetăţenii, nu cred că poate fi credibil cineva care spune că ştie ce va vota tot alegătorul PSD, ce va vota tot alegătorul PNL, şi acum că voi fi retras. Nu ştiu. Aşteptaţi să vedeţi dacă voi fi retras sau nu”, a adăugat el.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email
Candidatul coaliţiei de guvernare a fost întrebat, miercuri, la Antena 3, ce părere are despre afirmaţia lui Victor Ponta potrivit căreia, după Elena Lasconi, Antonescu urmează să fie retras din cursa prezidenţială. 
 
”Nu am ce să vorbesc în legătură cu asta eu. Am fost retras de vreo 15 ori de când a început această discuţie despre candidaturi. Vă aduc aminte că s-a vorbit că n-o să fiu votat de Congresul PNL, că n-o să fiu votat de Congresul PSD, că totuşi n-o să se depună candidatura mea. Domnul Ponta deja vorbeşte într-un mod pe care eu nu vreau să-l calific, că-l califică cetăţenii, nu cred că poate fi credibil cineva care spune că ştie ce va vota tot alegătorul PSD, ce va vota tot alegătorul PNL, şi acum că voi fi retras. Nu ştiu. Aşteptaţi să vedeţi dacă voi fi retras sau nu”, a afirmat Crin Antonescu. 
 
El a adăugat că Victor Ponta încearcă acum să se ”dea şi anti-sistem”. 
 
”Domnul Ponta încearcă să se dea, după ce se dă suveranist, după ce se dă patriot, după ce se dă economist, după ce se dă antreprenor, acum se dă şi antisistem. Asta este senzaţional. Adică domnul Ponta se solidarizează, chipurile, cu doamna Lasconi, şi arată că sistemul îi scoate pe toţi, unul câte unul. Înţeleg că îmi face şi mie onoarea să nu mă considere om al sistemului, de vreme ce cobeşte, ca să spun aşa, că voi fi înlăturat. Nu vreau să discut despre domnul Ponta, chiar nu”, a declarat Crin Antonescu.
viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.