Şefii de stat major din aproximativ 30 de ţări pregătiţi să contribuie cu garanţii de securitate pentru Ucraina se întâlnesc joi în Marea Britanie pentru a discuta un plan de menţinere a păcii în cazul unei încetări a focului cu Rusia, conform AFP.
Premierul britanic Keir Starmer, care colaborează cu preşedintele francez Emmanuel Macron pentru a construi o „coaliţie a celor dispuşi” să contribuie într-un fel, urmează să se adreseze liderilor militari.
El a declarat sâmbătă la un summit virtual de aproximativ 30 de lideri - din Europa, Ucraina, Turcia, Canada şi Australia - că reuniunea de joi va fi dedicată „fazei operaţionale” a planului lor de menţinere a păcii în cazul unei încetări a focului.
Reuniunea are loc în contextul în care preşedintele rus Vladimir Putin a condiţionat încetarea ajutorului militar occidental pentru Ucraina de orice încetare a focului. Rusia a respins, de asemenea, ideea prezenţei trupelor străine în Ucraina ca parte a unui acord de încetare a focului.
Keir Starmer şi Emmanuel Macron au încercat să formeze această coaliţie de când preşedintele american Donald Trump a deschis luna trecută discuţii directe cu Rusia în încercarea de a pune capăt celor trei ani de război.
Liderii britanic şi francez doresc să instituie, cu sprijinul SUA, garanţii de securitate care să îl descurajeze pe Vladimir Putin să încalce o eventuală încetare a focului.
În cadrul convorbirii telefonice de marţi cu omologul său american, preşedintele rus a fost de acord să oprească atacurile asupra infrastructurii energetice a Ucrainei timp de 30 de zile, dar nu s-a angajat la o încetare totală a focului. El a cerut încetarea „reînarmării” Ucrainei şi oprirea ajutorului occidental pentru Kiev.
Miercuri, Ucraina şi Rusia s-au acuzat reciproc că nu doresc să rezolve conflictul.
Keir Starmer şi Emmanuel Macron au evocat ideea trimiterii de trupe în Ucraina ca parte a unei forţe de menţinere a păcii în cazul unei încetări a focului. Potrivit guvernului britanic, un „număr semnificativ” de ţări sunt pregătite să facă acelaşi lucru, dar nu au fost furnizate cifre precise.
Totuşi, potrivit Londrei, peste 30 de ţări sunt pregătite să contribuie într-un fel sau altul la această „coaliţie a doritorilor”. Pentru unele ţări, aceasta ar putea însemna furnizarea de sprijin logistic şi tehnic pentru o viitoare forţă de menţinere a păcii sau găzduirea personalului pe teritoriul lor.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.