Peste 800 de persoane au fost arestate în Rusia pentru participare la manifestaţii de susţinere pentru opozantul Kremlinului, Alexei Navalnîi.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

În zeci de oraşe, manifestanţii au scandat "Putin, hoţul", "Navalnîi, suntem alături de tine" sau "Libertate pentru prizonierii politici".

Primele manifestaţii au început în Extremul-Orient şi în Siberia, la  Vladivostok, Khabarovsk, Novossibirsk şi Tchita, iar, potrivit AFP, forţele de ordine au intervenit, uneori cu brutalitate.

La Moscova, în piaţa Puşkin, s-au strâns sute de persoane care au scandat "Ruşine" şi "Libertate". 

 

Şi la Iakuţk, la sud de Cercul Polar, o sută de protestatari au ignorat temperaturile de -50 de grade Celsius şi şi-au manifestat susţinerea pentru Navalnîi.

Aproape 860 de persoane au fost deja arestate, iar la Vladivostok poliţia a lovit manifestanţii cu bastoane, conform OVD-Info.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.