Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, joi, un curs de referinţă de 4,4655 lei/euro, în uşoară scădere faţă de cotaţia anterioară.
Joi, BNR a afişat un curs de referinţă de 4,4655 lei/euro.
Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, s-a depreciat în raport cu moneda naţională, de la 3,9974 lei la 3,9947 lei.
Dolarul SUA este moneda de referinţă pe plan internaţionale pentru materii prime, inclusiv pentru petrol, iar inporturile din Asia depind, de asemenea, de moneda americană.
Cursul francului elveţian a scăzut uşor, până la 4,0927.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.
Citește și...