Chinezoaica Zheng Qinwen, locul 5 WTA, s-a retras de la United Cup, un turneu al echipei naţionale la care trebuia să înceapă sezonul vineri.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Dar ea intenţionează să participe la Australian Open (12-26 ianuarie), unde a jucat prima sa finală de Grand Slam la începutul acestui an şi a fost învinsă de belarusa Arina Sabalenka.

„După lungul sezon 2024, mai am nevoie de câteva săptămâni de odihnă, recuperare şi antrenament bun pentru a fi pregătită pentru noul sezon”, a explicat campioana olimpică în vârstă de 22 de ani pe reţelele sociale.

China va începe United Cup vinerea viitoare, împotriva Braziliei, la Perth (Australia). Zheng va fi înlocuită de compatrioata sa Gao Xinyu, locul 175 WTA.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.