Echipa Poli Iaşi a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 1-0, echipa campioană a României, FCSB, într-un meci din etapa a şasea a Superligii.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

În Ghencea, FCSB a controlat primul sfert de oră al partidei cu Poli Iaşi, dar nu a avut nici o ocazie remarcabilă. Târnovanu a intervenit la şutul lui Samayoa, din minutul 19, iar după trei minute Marius Ştefănescu a fost şi el aproape de gol. Golul a venit în minutul 27 şi a fost marcat de Mihai Bordeianu, care a şutat şi balonul, deviat, a intrat în plasă. În minutul 32 Darius Olaru a primit cartonaşul roşu, în urma intervenţiei VAR, pentru o intervenţie asupra lui Bordeianu şi bucureştenii au rămas în zece. Charalambous a efectuat patru schimbări la pauză însă gazdele nu au reuşit să înscrie în partea secundă, ieşenii fiind aceia care au trimis în bară, în minutul 74, prin Alin Roman. Poli s-a impus cu 1-0 provocând surpriza, iar ieşenii sunt pe locul 8, cu 7 puncte, în vreme ce echipa campioană a României, FCSB, se află pe 12, cu numai 5 puncte.

FCSB: Târnovanu – Pantea (Oct. Popescu 46), Dawa, Ngezana, Panţîru – Lixandru (Baba Alhassan 46), Ad. Şut – M. Ştefănescu (D. Miculescu 46), Olaru, Al. Băluţă (Baeten 46) – Daniel Popa (Fl. Tănase 62). ANTRENOR: Elias Charalambous

11 septembrie - Maratonul Impactul fiscalitații în economie. Parteneri: ARB, CEC Bank, CITR.
24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast, ACUE
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed, ARB
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank, ACUE

POLI IAŞI: J. Fernandez - Guilherme, Samayoa, Claudio Silva, Atanaskoski - A. Roman (Miskovic 85), Bordeianu (Fl. Ilie 90+2), Gouet, V. Gheorghe (Tailson 60) - A. Gheorghiţă (David Popa 60), Kamberi (Ispas 90+2). Antrenor: Tony Da Silva

Cartonaşe galbene: Olaru 33, Dawa 45, Fl. Tănase 82, Baeten 90, Şut 90+7 / A. Gheorghiţă 40, Atanaskoski 52, Bordeianu 86, J. Fernandes 90+7

Cartonaş roşu: Darius Olaru (FCSB) min. 36

Arbitri: Ionuţ Coza - Stelian Slabu, Florian Vişan - Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Andrei Constantinescu