Gloria Buzău, echipă nou promovată în Superligă, a încheiat la egalitate luni seara, în deplasare, scor 0-0, cu formaţia Petrolul Ploieşti, în ultimul meci din prima etapă a campionatului primei ligi.

Buzoienii au început meciul cu ocazia lui Ricardo Matos, din minutul 11, iar în minutul 34 Cristian Dumitru l-a încercat şi el pe Zima, dar fără probleme pentru portarul ploieştenilor. Răspunsul gazdelor a venit prin şutul lui Mario Bratu, din minutul 45, respins de Greab. Petrolul a avut un gol anulat, în minutul 52, la Berisha, pentru ofsaid, pentru ca arbitrul Istvan Kovacs să acorde un penalti gazdelor în minutul 57, după ce Călin l-a călcat pe Berisha în careu. A executat Grozav, care a trimis pe lângă poartă, irosind astfel cea mai mare ocazie ploieşteană din acest meci. Oaspeţii s-au apărat exact şi au reuşit să menţină tabela intactă, iar partida dintre Petrolul şi Gloria Buzău s-a încheiat fără gol marcat, 0-0.

PETROLUL PLOIEŞTI: Zima - Hanca, Papp, Huja, Ţicu – L. Dumitriu, Seto (Tolea 81), Işfan (Jyry 46) – M. Bratu (M. Rădulescu 78), Berisha (D. Ilie 90), Grozav. ANTRENOR: Mehmet Topal

11 septembrie - Maratonul Impactul fiscalitații în economie. Parteneri: ARB, CEC Bank, CITR.
24 septembrie - Eveniment News.ro – ROINVEST - Ediția a V-a Parteneri: ARB, CEC Bank, ROCA, TeraPlast
30 septembrie - Eveniment Profit.ro E-Commerce – Provocările creșterii pe o piață cu concurență tot mai dură - Ediția a V-a - Parteneri: CEC Bank, ContentSpeed
7 octombrie - Eveniment Profit Energy.forum - Ediția a VIII-a. Parteneri: Raiffeisen Bank

GLORIA BUZĂU: Greab – Diego Scheda, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu – Budescu (R. Akhmatov 59), T. Călin, Prejmerean (Dandea 90) – Tescan (D. Benzar 59), R. Matos, C. Dumitru (C. Traore 60). ANTRENOR: Andrei Prepeliţă

Cartonaşe galbene: Huja 39, Hanca 63 / T. Călin 11, Sălceanu 58

Arbitri: Istvan Kovacs – George Neacşu, Marius Badea – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Florin Andrei - Mircea Orbuleţ

Observator: Irina Mîrţ