Echipa italiană Atalanta Bergamo a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-0, formaţia Lecce, într-un meci al etapei a 37-a din Serie A.

Lecce şi Atalanta şi-au împărţit ocaziile în prima repriză, iar gazdele au avut un gol anulat în minutul 45, când Dorgu a înscris, dar VAR nu a validat reuşita pentru un ofsaid la Rapuano. Atalanta şi-a securizat victoria în minutele 48 şi 53, când a înscris prin Charles De Ketelaere şi Gianluca Scamacca. Oaspeţii s-au impus cu 2-0 şi sunt pe ultimul loc care duce în Liga Campionilor, ocupând poziţia a cincea, cu 66 de puncte, la şase puncte de AS Roma, formaţia de pe locul 6.

Lecce, la care românul Rareş Burnete a fost rezervă neutilizată, se află pe locul 13, cu 37 de puncte.

27 iunie - Maraton Profit News TV - Maraton Made in Romania (ediția a II-a)